Warning: getimagesize(/home/vhosts/fotoferia/httpdocs/public/fotos////_max.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/vhosts/fotoferia/httpdocs/modules/Tworczosc/single_photo.php on line 268
Fotoferia.pl: zdjęcie ,
. . Zdjęcie


Bezprawne wykorzystanie Fotografii jest naruszeniem praw autorskich do niej przysługujących egzekwowanym na drodze sądowej.
. . Zdjęcie
Statystyki zdjęcia
Data publikacji:1970-01-01
Odsłon:
Komentarzy: 1
Ocena: -
Liczba ferii:
Analiz: 0
Ulubionych: 0
Kontra: 0
Publikacja w FB: NIE
 
Technika wykonania zdjęcia cyfrowe
Format zdjęcia 35 lub mniejszy


Kategoria zdjęcia:


 
avatar_11520
2022-08-17 15:54:05
jagger
Komentarz edytowany przez użytkownika
Zgloś do moderacji
otrzymany we Francji pod koniec XIX w. (dokładniej ok. 1895 r.) mieszaniec dotarł do Polski w latach 20. ubiegłego wieku. Drzewo było rozpowszechniane głównie przez szkółki w Niekłaniu, stąd druga polska nazwa - topola niekłańska. W odróżnieniu od 'Serotiny', 'Robusta' jest obecnie dość często sadzona i szybko wypiera zarówno rodzimą topolę czarną, jak i topolę późną. Proces ten nie trwa jednak tak długo jak w przypadku 'Serotiny', dlatego stare i duże drzewa topoli bujnej są w Polsce spotykane nieco rzadziej. Prosty pień 'Robusty' długo pozostaje widoczny do samego wierzchołka, a dosyć wąska przez większą część życia korona zawiera regularne i oddalone od siebie nibyokółki długich, skośnie odstających konarów. Stare drzewa mogą jednak posiadać bardzo szeroką koronę, z rozwidlającym się w górnej części pniem. Drzewo osiąga wysokość 30(40)m i należy do najszybciej rosnących mieszańców w swojej grupie, zwłaszcza w pierwszych 20 latach. Pozostałe cechy moforlogiczne. Kora szara, dosyć jasna, długo gładka, potem niezbyt głęboko bruzdowana. Młode długopędy tępo żebrowane, czerwonawe, początkowo delikatnie omszone (cechy widoczne zwłaszcza u młodych drzew), potem (brązowo)szare i błyszczące, nagie. Liście na krótkopędach rombowate lub trójkątne, ( tutaj na zdjęciu nie widać tego gdyż na wiosnę była przycinana przez chirurgów dendrologicznych a w tedy w pierwszym roku pojawiają się długopędy gdzie liście są zdecydowanie większe) zmiennej długości poniżej 10cm, z klinowatą i lekko zaokrągloną nasadą oraz długim, nagle zwężającym się wierzchołkiem, na długopędach większe - długości 10-12cm i szerokości 8-11cm (na silnych pędach odroślowych nawet do 20cm!), szerokotrójkątne, z lekko zaokrągloną przy ogonku nasadą, rzadziej proste lub minimalnie sercowate, krótkowierzchołkowe. Główne nerwy, podobnie jak ogonki liściowe często czerwono nabiegłe i nieznacznie omszone (szczególnie. w młodości). Blaszka u nasady posiada zwykle 2 gruczołki (czasem jednak nie występujące). Rozwijające się dość wcześnie, bo już w drugiej połowie kwietnia młode liście są intensywnie brązowoczerwone lub pomarańczowoczerwone i mają mocno wydłużone wierzchołki. Podobnie jak 'Serotina', 'Robusta' jest klonem męskim. Drzewa kwitną od początku kwietnia (czasem nawet III/IV) czerwonymi, grubymi kotkami długości 7-10cm. Opadające kotki są także czerwone. Siedlisko i zastosowanie. Topola bujna dobrze nadaje się do warunków miejskich ze względu na małe wymagania, bardzo szybki wzrost, stosunkowo wąską koronę (nie dotyczy starych drzew!) oraz męską płeć. Jej wadą jest to, że częściej niż inne topole zapada na choroby.
bibliografia - MOJEDRZEWA.PL
a zapomniałem dodać że na topolach niekłańskiech czasem przysiaduje bocian czarny


Odpowiedz