2021-01-10 15:47:44 przez nazarr
Dużo się dzieje na zdjęciu,widzę statykę jednego owada,dynamikę nalotu drugiego,piekielnie :) trudną do uchwycenia w rozsądnej GO,a zabawa w chowanego trzeciego pachnie aferą:).Randkowicze,w tej bajkowej kolorystyce,lekko odurzeni pyłkiem i nektarem,poczuli się zbyt pewnie w tym pomarańczowożóltym kamuflażu :).Technicznie bardzo trudne do wykonania,autor świetnie sobie poradził z GO,uchwyceniem lotu owada,odp.naśiwietleniam itp.Kontra zdecydowanie :).Pozdrawiam :)


2021-01-09 20:57:18 przez andrzej08
Poświęciłem temu obrazowi więcej niż jedną chwilę, pewnie więcej niż dwie. I były to chwile mile spędzone. Chwila braku powagi: ponieważ jestem wyjątkowo niepoważny, pierwsze wrażenie konfrontowania obrazu z tytułem, to: czy mam się rozebrać czy grać? Koniec z żartami. Z wcześniejszych odsłon tej Modelki wiadomym jest, że grać potrafi. I nie tylko na flecie. To widać(choćby po sposobie trzymania instrumentu). Technicznie: bardzo miłe dla oka B&W. Gdzie ma być smoliście - jest. Tam gdzie szczegóły powinny być rozpoznawalne w szarościach - są. Obraz jest tak zbudowany, że różne rodzaje cięć pozwolą na utrzymanie jego spójności z treścią i obronią się kompozycyjnie. Rozkład ostrości i nieostrości taki jaki lubię w tego rodzaju prezentacjach. Usta tuż po kontakcie z ustnikiem, wzrok za chwilę ucieknie od nut. Piękna Dziewczyna w atmosferze cichej muzyki. Głosowałem na "tak".


2020-10-13 12:18:18 przez indywidualista
rodzaj barwnej (nomen omen) ilustracji smutnej rzeczywistości, z epilogiem: po kilku miesiącach epidemii, kilku aferach związanych z noszeniem, nienoszeniem, albo niewystarczającym noszeniem maseczek; wielu wywiadach o tym jak to robić, po co i dlaczego, w dniu dzisiejszym (13.10.2020) premier trafił na kwarantannę...


2020-09-21 23:38:09 przez jagger
A ja jestem za publikacją. Świetnie poukładane w kadrze, co przy pinholach wcale nie jest takie proste, fajnie się porozmywały czernie i biele a gołębie nawet niektóre całkiem ostre, nie trzeba mrużyć oczu, by plamy ułożyły się w fajną historię. pozdrawiam


2020-09-21 15:42:03 przez andrzej08
Czytanie zdjęć Autora, szczególnie tych w ciemni, sprawia mi dużą przyjemność. Są zdjęcia/Autorzy, które/którzy zapalają iskierkę inspiracji, zamyślenia, czegoś irracjonalnego. I jest 95% zdjęć/Autorów, którzy tej tajemnej mocy nie posiadają. Proporcje powinny chyba być odwrotne, gdy uczestniczymy w życiu tak poważnego portalu foto. Foto na pierwszy moment - banalne. Idzie dwóch pandemicznych młodzieńców. Gdzieś. Mam nadzieje, że oni wiedzą gdzie. W tle plakaty reklamowe. I co? I nic. Ale wystarczy spojrzeć na gest dłonią, kierunek spojrzenia, treść plakatów. Historia pisze się sama. Nie piszę jaka mnie się napisała. Kolejny raz - brawo Autorze.


2020-09-19 17:32:45 przez andrzej08
Gdybym nie znał specyfiki tego portalu, można by pomyśleć, że zdjęcie do dupy. Portalowa "łaska pańska" na pstrym, koniu jeździ. Tylko to już nie koń tylko chabeta. Złośliwa, bez wyobraźni. Ale zdjęcie do dupy nie jest. I Ci, którym już złośliwość chwili minęła, tez to wiedzą. Nie szanowni państwo. Zachowujecie się częściej niż czasami jak osobnik powyżej. Uśmiechnięta, życzliwa petentka w pogoni za cynicznie uśmiechniętym osobnikiem. Bardzo kontra!


2020-09-14 09:19:41 przez gryzzli
Ja tam w portrecie lubię wyraźny światłocień i pod tym względem powyższe foto jest git. Okularków bym się nie czepiał, są "czaderskie". Jedynie mógłbym zwrócić uwagę na nieco przyciasny kadr ale nie stanowi to jakiejś ujmy dla obrazu. Obróbka rodem ze Złodziejewa i choć sam za taką nie przepadam, to zdążyłem przywyknąć i jak się innym podoba to czemu mnie miałaby przeszkadzać. Równowaga kolorystyczna na granicy lecz nic się nie gryzie i odbiór jest przyjemny. W portrecie msz najważniejsze są emocje, światło i kompozycja, aspekty techniczne również, co tutaj jest ok. Mały niedosyt jak dla mnie stanowi ustawienie modelki (linia ramion stwarza wrażenie masywu) i jak wcześniej mówiłem odrobinę ciasno w kadrze. Poza tym myślę że ciemnia to nie jest dobre miejsce dla tego typu pracy, więc skromnie zaproponuję kontrę.


2020-08-30 10:37:43 przez therion
Analizę Andrzeja poleciłem, nie zgadzając się jedynie ze wzmianką o kolorach. Nie widzę tam błękitu, a jakiś dziwny niebieski. Kolorowy gradient, przesadzony orton?Niespójność temperatury barw mocno mnie razi. Bardzo niedokładnie zostało obmalowane też niebo, co widać nawet na miniaturce. Cytując słowa pewnego wybitnego pejzażysty który powiedział kiedyś, że człowiek wymyślił dodge&burning po to by naprawiać pomyłki Boga, dodam od siebie, że po to też mamy PS'a wraz z wtyczkami i filtrami wszelakimi. Głównym ich zadaniem jednak winna być pomoc w rozwiązywaniu problemów przed jakimi staje pejzażysta, a nie kreowanie kolejnych...Filtry nikka czy inne wynalazki w krajobrazie najlepiej spełniają swoje zadanie jak nie widać czy i jakie były w użyciu. Zdaję sobie też sprawę z tego w jakiej kategorii praca została opublikowana, że fabularna pozwala na dużo i to nie jest też tak że dyskwalifikuję zabiegi do których sam się nie uciekam. Potrafię a nawet lubię jak autor oszuka mnie sprzedając mi swoją wizję ale na jakimś poziomie, ze smakiem i bez rzucających się w oczy błędów w edycji. Jeszcze lepiej jak o efekcie końcowym zadecyduje fotografując, na miejscu. Wcisnąłem "nie publikuj", kontry nie wcisnę, przynajmniej na razie bo zamiast tego gorąco zachęcał będę autora do ponownej edycji. Decyzja należy do Ciebie autorze. Zgadzając się z Andrzejem kadr uważam za ciekawy i że na to po prostu zasługuje, w innym wypadku bym się tak zapewne nie rozpisał. Pozdrawiam.


2020-08-29 16:44:57 przez andrzej08
Taka nasza mała apokalipsa. Bałagan na prawo, bałagan na lewo, a środkiem pogłębiająca się nicość. I co z tego, że oba brzegi starają się "trzymać kupy", walczyć o swoje istnienie, gdy rów nieubłaganie pogłębia się. W BW wiele ze szczegółów mogłoby zaniknąć. Zatarłaby się beztroska lasku, zniknąłby błękit. Ciekawy i inspirujący obraz. Kontra


2020-08-21 19:48:43 przez andrzej08
Margh zaczarowałaś tytułem los tego zdjęcia. I bęc. Spadło tam gdzie spaść nie powinno. Na szczęście ja się nie znam i wolno mi takie bezeceństwa opowiadać. 1. Ciekawe "wymieszanie" zimnych i ciepłych barw. 2. Ładnie ta ławica buduje diagonalną kompozycję. 3. Ramka trochę mi burzy patrzenie na obraz. Ale przecież do czegoś przyczepić się trzeba. 4. Bardzo martwa i chłodna natura. 5. Kontrastu i nasycenia barw tyle ile sam bym zrobił. To tak technicznie. 1. Drugi szereg nigdy nie jest słyszany, a pierwszy ma wszystko w ogonie. Proponuję zdjęcie do Kontry. Pozdrawiam :)


2020-08-16 09:27:26 przez KeyToo
Świetna perspektywa. Inaczej niż zwykle. Niepotrzebny mi tu napis o którym wspomina @jagger w swojej analizie. Twarz Chrystusa niewidoczna i dobrze. Każdy z nas może być tym Chrystusem. Nie warto rzucać kamieniami w kogoś, ani grzebać komuś w majtkach, zwłaszcza, że samemu się ma sporo na sumieniu. Ta flaga nie powinna parzyć... nie jest alternatywą tylko uzupełnieniem... dla krzyża.


2020-08-15 09:55:54 przez jagger
Ten pomnik na Krakowskim jest w takim miejscu, że można obfotografować go na kilkanaście sposobów. Czemu akurat z takiej żabiej perspektywy? Praktycznie sylwetka jest nieczytelna na tym czarnym tle widać tylko flagę. Można było spróbować od Kopernika lub banku Millenium albo od strony Uniwerku. Pod stopami chrystusa od strony banku jest widoczny bardzo ważny napis Sursum Corda. To wszystko mogło z tą flagą fajnie zagrać. A tak niestety przekazu nie widzę. pozdrawiam.


2020-07-12 07:50:23 przez jagger
Rybka albo ultraszerokie szkło ma taką wadę w streecie że czasami w kadrze mieści się za dużo grzybków i właśnie tutaj tak się stało. A wystarczyło by się skupić na kobiecie i gorylu za oknem bo fajnie ze sobą 'gadają' Cień w PD też rozprasza uwagę.Samo BW przy takiej obróbce trochę płaskie w tak ostrym świetle.


2020-06-28 13:15:28 przez KeyToo
Ok. Miało być pół cm, o tak [frame=1,20,678,950]Kadr[/frame] ale to przecież jakiś nieistotny drobiazg nie mający zasadniczego znaczenia. Taka moja skrupulatność, być może przesadna. Z zarzutów może się jeszcze pojawić, jak sądzę, kwestia ostrości na oczach, która być może mogłaby być mocniej zaakcentowana. Dla mnie jest na granicy... a zatem zgodnie ze starą rzymską zasadą in dubio pro reo. Zatrzymuje mnie tu kadr. Widzę tu łuk złożony z ułożenia ciała i nóg chłopca oraz kropel w tle ulatujących do LG. Dobry pion moim zdaniem. Oddechu jest wystarczająco dużo. W wodzie widać linię ręki do LD. Kadr przemyślany i dodatkowo wzmocniony mocno kontaktowym spojrzeniem chłopca oddalającym się od LD i kierującym prosto na mnie. Taki fajny zawijas złożony ze spojrzenia, ciała oraz kropel na dalszym planie. Zacne połączenie. Lubię takie światło, bo jest mocne i dobrze się nim kontrastuje. Zapewne celowo bym tu poruszał się po lewej stronie histogramu, żeby łapać głębszy cień. Jednak klasyk powyższy Kaśki również bardzo mi się podoba. Światło jednokierunkowe boczno-górne pozostawiające dobry półcień na twarzy. Takie coś zawsze fajnie wychodzi. Podoba mi się kontakt wzrokowy z modelem, ciekawa emocja uchwycona, gratulacje za ten moment. Z dziećmi nie jest łatwo :) Wzrok chłopca pomaga wejść w głąb tego kadru i prowadzi linię z powodzeniem. Szkoda, że takie prace lądują w Ciemni. Polecam do Kontry, choć widzę je znacznie wyżej. p.s. Niedługo upadek do Ciemni będzie wyróżnieniem. pozdrawiam Kamil


2020-04-20 06:04:30 przez bakulok
Na dzisiaj tematycznie łączy się z zakazem wychodzenia z domu spowodowane pandemią, wymarłe miasto w normalny dzień i ten rowerek pozostawiony na chodniku z trąbką, która chce wręcz krzyczeć. Portal ma ambicje o pokazywaniu prac o walorach artystycznych o czym wielu sie tak spontanicznie wypowiada odrzucając zarazem bardzo dobre zdjęcia twierdząc że, co prawda bardzo dobrze są wykonane, z ciekawym tematem, ale nie ma nic w nich artyzmu z czym ja osobiście się nie zgadzam, dobre zdjęcie to jest dobre zdjęcie i trudno doszukiwać się w takich tematach jak krajobraz czy natura, przyroda, makro, gdzie pokazywana jest w większości przyzpadków rzeczywistość, gdzie artyzm leży w wykonaniu i tematyce tak jak np macro, co dziwne to tu jest takie właśnie zdjęcie które zmusza wrażliwych do głębszej refleksji, i co, i nic. Technicznie nie jest zbyt doskonałe ale w przekazie już jest, skala ocen jest duża gdzie można dać wyraz niedomaganiom.


2020-04-09 21:28:47 przez wildwhisper
Znowu czuję się, być może niepotrzebnie, pociągnięty za język... I żeby odnieść się do wszystkich uwag autora dotyczących zaistniałej sytuacji, komentarzy widzów, oceniających, rzeczywiście musi być analiza albo przynajmniej długi komentarz aby dość dobrze określić własne stanowisko, jakie zajmuję w tym "pierdolniku fotograficznym" ( określenie w znaczeniu wcale pejoratywnym - później wyjaśnię). Wynik zaiste wyrównany ... obawiam się, że mimo wszystko faza tej rozgrywki jest na tyle zaawansowana, że mogę nie zdążyć z tym wywodem przed werdyktem... To jednak przecież nie tylko chodzi o to, czy fota dostanie worek złota w Galerii niskiej czy trafi do Ciemnie - tę fotografię przemyślałeś, poczyniłeś. To nie chodzi przecież tylko o to, żeby moje przemyślenia stały się analizą... poczyniłem je przede wszystkim dla samego siebie. To czy trafi to do kogoś dalej to już inna bajka, inne życie... fajnie, jak zacznie życiem własnym żyć, a jeszcze fajniej jak zmobilizuje kogoś do własnych przemyśleń. Tak to chyba działa. Każdy z nas Fotoferian lubi, kiedy nasze prace przynoszą owoce zainteresowania i wysokich ocen, kiedy ich potencjał jest dodatkowo promowany... To jest przecież nagroda, za postępy, za wytrwałość, za te wczesne wstawanie, za marznięcie i moknięcie, za pogoń za światłem i inspiracją, nagroda za kreatywność i pracowitość, za pomysł, warsztat, opanowanie technik, czasem szczęście i możliwość uwiecznienia zjawisk niezwykłych, rzadkich... Dzięki temu wszystkiemu, dzięki temu, żę nas tylu tutaj mimo wszystko jest- jesteśmy bogatsi. Wskaż mi proszę autorze drugie takie miejsce w sieci, gdzie tyle ktoś napisał pod Twoją pracą, o pracy o podejściu do fotografowania ... Zanim przejdę do krótkiej analizy samej pracy, w porównaniu do tego wstępu, muszę jeszcze odnieść się do tego co napisałeś o Ciemni, Czarnej Gwieździe, Kontrze, Bezmyślnemu klikaniu na NIE... Jestem tutaj z przerwami, ale od czerwca 2011 roku, Przy obecnym dorobku jak teraz,musiałem zaczynać budowaćportfolio zupełnie od nowa. Nie byłopomnie śladu, nie został komentarz,na komentarzu, analiza na analizie, prace z GW, GN, Kontry i kochane Ciemniaki - które też były z mojego punktu widzenia wyjątkowe, często ze względu na treść w komentarzach, albo sentymentalnym moim podejściu dotyczącego powstania tych prac. Odbudowałem to wszystko, często z innym rezultatem niż oczekiwany, innym niż ten którego należałoby się spodziewać... bo dlaczego np Praca, która była w GW, dzisiaj już tam nie jest? A no dlatego chociażby że wza wszystkimi ocenami, za wszystkimi decyzjami...stoimy my, ludzie... wszystko się zmienia, czasem jak sam wspomniałeś nawet w ciągu jednego dnia...a co dopiero w skali tylu lat :) - nauczyło to mnie pokory. Kto pamięta mnie z tamtego czasu, ten wie o czym własnie piszę ;))) Aha... co do oceniania prac w dzień i w nocy... ja zdecydowanie wszystko to co związane z pracą przy komputerze, wlącznie z edycją swoich i ocenianiem prac innych wolę robić wieczorem, w nocy... ale w dzień zaciemniam pomieszczenie z komputerem i warunki mam też wystarczająco dobre. Nie każda jednak praca wymaga też takich warunków... te, które mogą poczekać do wieczora, zostawiam do wieczora... I dotarłem do tego momentu... Tytułowy Monet to był prekursor techniki, dziedziny... miałjak sam doskonale wiesz, "swoich popleczników" jak i wielkich oponentów u akademistów i tak było zawsze...My jesteśmy jednak w takim miejscu w czasie i historii, że mamy dostęp w ułamku sekundy do wszelkich zasobów,które własnie się dzieją w tej chwili gdzieśna świecie- kiedyś te procesy były dłuższe, zanim konkretna dziedzina znalazła swoich sympatyków, zanim konkretna technika stała się zaawansowana i wykorzystywana przez kolejnych i kolejnych artystów... Ja osobiście Wolę starszych mistrzów, albo tych młodszych... w każdym bądź razie, bez względu na nurt i technikę, najważniejsza jest moim zdaniem forma, temat, kompozycja... umiejętne władanie światłem, kolorem ale i szarościami... Tylko nawet to wszystko czasem bez uczucia u widza bywa niczym. Jedni twórcy jak stary Beksiński np, robili tylko dla siebie- krytyka mając serdecznie gdzieś. Nikt z Nas nie jest obojętny na to, co po publikacji dzieje się z naszymi pracami i słusznie. Niesprawiedliwym jednak w mojej ocenie jest stawianie na szali powszechnej niemalże 100 procentowej aprobaty, z własną realizacją i spełnieniem się w dziedzinie fotografii, sztuki, hobby... nazwij to jak chcesz. Podobno Van Gogh za życia sprzedał tylko jedną pracę, sam uchodził za szaleńca... Obrazy impresjonistyczne, są z natury romantyczne... Gdybym miał je porównać do konkretnego rodzaju muzyki, to miałbym problem. Sporo rozsypanych dźwięków, migotań nutek, jak trafi się dłuższy wywód fletni, lutni, świergotań natury to już zbyt wiele... ale dobrze ogarnięty ten chaos posiada formę, kompozycję i tutaj mi tego jak wspomniała Dżastin, może zabrakło, albo przynajmniej pozostało mało wyraziste. Jest strumień wijący się w głąb obrazu, dokądś zapewne prowadzi... po drodze,ba nawet na końcu...nie spotykam nic co by mnie zatrzymało na dłużej... Monet może zaprosiłby na płótno spacerującą parę, podkarmił by bliżej nieokreślone gatunki ptactwa wodnego, nasycił pastelem ściśle nieokreślone gatunki roślinne... Praca autorze jak widzisz, kontrowersyjna... mocno podzieliła w ocenie odbiorców, ale to też dobrze. Powtórzę kolejny raz- najgorsza dla twórcy jest obojętonść. U Ciebie zareagowało ponad 30 osób, to dobry wynik. Wybacz błędy i literówki-piszę w czasie rzeczywistym, i młoda wciąż na karku Pozdrawiam Serdecznie Rób swoje


2020-04-03 13:40:48 przez bakulok
Wbrew pozorom nie banalna to fota lecz posiadająca bardzo głęboko osadzoną myśl dzisiejszej rzeczywistości, oczywiście dla tych co są chociaż w części są realistami. Od strony wykonaniazarówno kompozycyjnej jak i technicznej nie można mieć zastrzeżeń. Sztuka zawsze biorąc historię, uczestniczyła w tym co się działo, jak i w tym co się aktualnie dzieje. Nie akceptowalna jest taka sztuka która w swoim wyrazie obraża lub w swym wydaniu jest wulgarna, tutaj pokazuje jak się wszystko bardzo pogmatwało a tylko kaczuszka jest taka ładna, kolorowa i rzucająca się w oczy na tle tego zagmatwania co jak w każdej sztuce, jednym może się podobać a innym nie, lub nawet zdecydowanie nie.


2020-03-28 18:16:42 przez brownsville
O ZDJECIU Zaplanowane w szczegolach. Miałem możliwość zrobienia kilku ujęć, z pierwiastkiem ludzkim I bez. Co zadecydowało o zaprezentowaniu tej wersji? Analizując ujęcia doszedłem do wniosku, ze obecność człowieka w kadrze (za krata) dawałaby odbiorcy poczucie bezpieczeństwa. To, ze nie ma nikogo/niczego pomiędzy widzem i patrzącymi z obrazów drapieżnikami wprowadza pewien element napięcia. Czułem je kadrując i taka wersja wydala mi się o wiele lepsza. To co w całej scenie mnie zaciekawiło, to pewna analogia do zoo, ale z istotna różnica. Tam zwierzęta są groźne, ale patrzą na widza przez mocna i nie do sforsowania kratę. W powyższym ujęciu krata oddzielająca widza od obrazków ze zwierzętami jest niemal słyszalna (taka kratę przeważnie można skojarzyć z dźwiękiem jej rozsuwania) przez co tym bardziej czuć niepokój. Reszta to tylko kompozycyjne umieszczenie oczu zwierząt w linii mocnych punktów i pomiędzy kratami, tak aby kontakt wzrokowy był jednoznaczny. O ANALIZACH Pod moimi zdjęciami (ku mojej uciesze) pojawiają się czasami analizy. Jest to dodatkowy podmuch odczuć, które ktoś postanowił obszerniej niż komentarz przedstawić. Zawsze mi miło łechce próżność, to ze ktoś zechciał się pochylić nad praca i podzielić się przemyśleniami. Każdą analizę wnikliwie czytam i próbuje odnieść ja nie tylko do konkretnej pracy ale i do ścieżki, która sobie deptam w świecie swoich fotograficznych poczynań. Patrząc na moje prace na przestrzeni kilku dobrych lat, również tu na FF, widzę jak zmieniło się moje podejście i rozumienie pewnych spraw. Tych dotyczących własnej drogi, ale również tych które są ważne jeśli chodzi o odbiór innych kategorii, technik itp. Sam próbuje czasami pisać analizy. Może trochę koślawo i niezgrabnie nieraz, ale zawsze pod pracami które zasługują na cos więcej niż tylko komentarz. DO ANDRZEJA08 Na portalu fotograficznym obraz powinien przemawiać przede wszystkim. Czy słowa mogą dodać cos do zdjęcia? Mogą i to dużo. Dają cos widzom, dają cos autorom prac i dają wreszcie cos autorom analiz. Mnie Twoje analizy Andrzeju dają dużo jeśli chodzi o czytanie obrazu. Nie tylko te, które powstały pod moimi zdjęciami. Życzę Ci (przekornie oczywiście) żebyś nie wytrwał nigdy w postanowieniu, które od czasu do czasu przypominasz :) Sprawdziłem parę liczb: wystawionych analiz 156, poleconych 1092. Pisz dalej Andrzeju , bo robisz to świetnie, a audytorium (o czym liczby tez świadczą) jest. OGOLNE PRZEMYSLENIE Zachęcam do pisania i czytania analiz. To jest forum fotograficzne, gdzie rządzi obraz, ale słowo może dodatkowo pobudzić do twórczych rozważań. To miedzy innymi mnie trzyma na FF. Pozdrawiam wszystkich ;)


2020-03-21 18:54:41 przez andrzej08
Zdaję sobie sprawę, że może to już trącić nudą. Kolejna analiza pod zdjęciem tego Autora. Odczucia nudy biorę na klatę. Kolejna wartościowa (w moim odczuciu) praca Autora ląduje w Ciemni. Już dawno przestałem mieć "pretensje" do publiczności. I z uporem godnym lepszej sprawy drążę temat potrzeby edukacji tejże Publiczności - szczególnie tej ochoczo wciskającej "nie publikuj" pod każdym mniej oczywistym obrazem. Domyślam się, że Autor szczególnej wagi nie przywiązuje do tego gdzie jego obraz ląduje. I nie dla Niego to piszę. On wie. Technicznie: jak zwykle zgrabne B&W, z kontrastem w odpowiedniej wartości. Kadr w moim odczuciu odpowiednio dzielący obraz w poziomie na "wybieg" oraz zwierzyniec. Pionowość krat daje odpowiednie wrażenie mroczności. Kompozycja zmusza nas do zaglądania w gardziel czarnego kociska (z którym w innych okolicznościach nie chciałbym się spotkać). Artystycznie: Jesteśmy, czekamy, wejdź. Jeżeli będziesz (gościu) wystarczająco szybki - dobiegniesz do drzwi. I jak napisał @indywidualista w komentarzu: "element ludzki" podniósłby ciśnienie oglądającym. Bez względu na kichanie. Ale brak tegoż stanowi o nieoczywistości, o której wspominałem powyżej. I niech tak zostanie. Była "Umarła klasa" niech będzie "Umarłe ZOO". Z pozdrowieniami dla Autora i propozycją do Kontry.


2020-03-05 20:56:56 przez andrzej08
Los zdjęcia wydaje się przesądzony. A szkoda. Może z racji własnego wieku, a może tez i z innych (poza fotograficznych) powodów, darzę zdjęcie dużą sympatią. Stąd też mój wcześniejszy głos na tak. Technicznie: nic nie zmieniałbym w kadrowaniu (w końcu to nie moje zdjęcie). Ta ilość, wydawałoby się zbędnej trawy, ma swoje uzasadnienie. Kontrastu w sam raz. Postać, wraz ze swoim przyjacielem w naturalny sposób koncentruje wzrok. Światło, jak na porę dnia, trudne do artystycznego malowania. Artystycznie: zwykle (i w tym przypadku) jestem przeciwnikiem tytułów. Obraz , to obraz. Jest samotność, jest atmosfera opuszczenia i zapuszczenia. Smutne, ale miło budujące nastrój. Kontrę wcisnę z przyjemnością.


2020-02-18 21:51:29 przez brownsville
Uważam, ze to bardzo dobre zdjęcie i ta krótka analiza niech będzie niejako w jego obronie. Podoba mi się tu uchwycona chwila. Moment przed wyjściem do publiczności i widać dokładnie skupienie i pewnie przewijaną w głowie (skrupulatnie ułożoną przez sztab) mantrę, którą lada chwila dostanie łaknący jej jak kania dżdżu lud, ale jednocześnie jest w tej pozie cos co sprawia, ze patrzę na nakręcana marionetkę. Zupełnie jakbym widział z tylu postaci kluczyk, który dopiero co nawinął do oporu sprężynkę w środku. Za chwile odliczanie 3..2..1...i zaczyna się walka o rząd dusz. Dość gorzką obserwacja jest to, ze na tym zdjęciu mógłby być w zasadzie jakikolwiek polityk dowolnej opcji. Wszak mechanizm władania umysłami działa we wszystkich obozach tak samo. Na różne kampanie zawsze patrzę z zaciekawieniem, chyba bardziej od strony socjo-spolecznej i tego jak za pomocą różnych narzędzi wpływa się na ludzi i ich postrzeganie rzeczywistości. Robi to w zasadzie każde ugrupowanie, i to nie tylko polityczne. Zakończę cytatem z piosenki "Duzia Woda" Świetlików: "A najbardziej lubię okres przedwyborczy. Zaraz się pojawi tak jak zawsze ta pierdolnięta husaria." Ta praca dużo mówi o współczesnym świecie. Nie tylko tym politycznym. Kontra.


2020-02-12 14:17:05 przez andrzej08
Policja już dzwoni Że pani Go goni Że oczy zasnute ma mgłą Że myśli, że czuje I gdzie się wykluje Szał zmysłów, lecz gdzie one są Wysoko czy nisko Daleko czy blisko Gdzie palce kierować, aż wre Czy z boku, czy z tyłu Pokieruj mnie, miłuj Az wspólnie znajdziemy "punkt G" Taka mała fraszeczka. Obawiałem się, że tak kierować się będą losy tego zdjęcia. Zdjęcia z humorem, z pomysłem, z kontrastem myśli i kolorów. Na wszelki wypadek już wciskam Kontrę, chociaż nie mam nic przeciwko (a wręcz przeciwnie) lokalizacji tegoż w GN.


2020-02-04 21:13:31 przez andrzej08
Tak sobie siedzę. I tak sobie patrzę. Przed chwilą poprosiłem Moderatora o usunięcie swojego zdjęcia z Inferii. Przez chwile naszła mnie smutna refleksja - znowu nadchodzi czas na dłuższy urlop. Mam też nadzieję, że jakiekolwiek zdjęcie nie sprowokuje mnie do popełnienia tego czegoś w charakterze analizy. Tyle prywaty. Czy dziwić się należy, że to zdjęcie jest w Ciemni? A po co. Czy zastanawiać się nad czymś mniej oczywistym? A po co. Czy jechać po najłagodniejszej drodze intelektualnego wysiłku? A jakże - głowa przynajmniej nie boli. I nie opowiadajcie głupot o cięciach i tym podobnych bzdurach. Ponieważ wysiłki Administracji w zakresie edukacji oceniających i komentujących już dawno przeszły do swoistej "ciemni", bez przyjemności podam podstawowe recepty dla "krytyków". Za "BOZNAŃSKA Non finito": " Przy oglądaniu obrazów należy mieć zawsze minę krytycznie uśmiechniętą. Dobre wrażenie robi też szybkie przybliżanie się i oddalanie od obrazu. Uwagi można czynić następujące: - Rysunek nieszczególny; ale koloryt - ! - Koloryt mierny; ale rysunek - ! - Istna symfonia barwna! - Zła perspektywa! - Oprawa zabija obraz! - (Ironicznie): Nowa sztuka! - (Z nabożeństwem): Nowa sztuka! - (Z namaszczeniem): Sztuka!!! Uwaga: Ten ostatni okrzyk można zawsze i wszędzie wydawać, zwłaszcza gdy się jest w towarzystwie damskiem." To przewodnik z 1903 roku. Nie będę tego odnosił do treści 95% komentarzy stosowanych na portalu. I tym mało optymistycznym akcentem - do napisania się z Państwem. A zdjęcie do Kontry proponuję. Ta zawartość spojrzenia jest godna każdej galerii.


2020-01-23 13:33:14 przez KeyToo
Widzę wiele głosów na lewo... nic, ta krótka analiza będzie zatem pod prąd. Światło i kadr. Te elementy (podałem przykładowo, ponieważ nie wiem do końca czym się kierowali Odbiorcy kierując tę pracę do Ciemni) przy tej pracy znaczą dla mnie na tyle mało, że pozwalają mi z pełnym przekonaniem zagłosować "na prawo". Treścią tego zdjęcia jest obraz człowieka... tego człowieka, którego życie zmusiło do szukania "szczęścia" po śmietnikach. Zdjęcie ma moc podwójną... wymowny obraz suki ze szczeniętami... właściwie mógłbym teraz zakończyć... bo i co więcej można napisać o tym, co krzyczy z tego zdjęcia. Niestety nie wszyscy mają pewność tego, że ich dzień będzie na tyle szczęśliwy dzisiaj, że będą mieli co do garka włożyć, wykarmić rodzinę... przeciągnąć o kolejny dzień swoje szczęście... Rozprawiając się z kwestiami technicznymi chciałbym powiedzieć, że dla mnie ten kadr jest poprawny dlatego, że pokazuje w dobry sposób to co Autor zobaczył i chciał nam zaprezentować. Można było oczywiście dać parę kroków w tył (pewnie bym próbował tak zrobić, choć nie wiadomo czy nie było jakichś przeszkadzajek znajdujących się poza ujawnionym kadrem) jednak wówczas obraz suki z małymi mógłby ulec zatarciu i zostać całkowicie niezauważony co i tak (uważam, że jest na to duże prawdopodobieństwo) być może nastapiło mz. Ale czy jest rzeczywiście za ciasno??? Duża bryła śmietnika faktycznie zajmuje sporą część kadru, jednak jest tak dlatego, że Autor chciał dobrze pokazać co tu zobaczył... i zrobił to zgodnie z dokumentem oraz fotografią uliczną. Z technicznych spraw warto zwrócić także uwagę na światło. Słońce w zenicie, bardzo twarde światło, a zatem za takim światłem podąża cień, on też nie będzie "miękki" tylko jednak będzie nam utrudniał uwiecznienie sceny pod śmietnikiem. W związku z powyższym takie podejście Autora uważam za uzasadnione. Osobiście liczę na to, że jednak otworzymy oczy szerzej, tj. wzniesiemy się w tym przypadku ponad sztywne "wytyczne" jak powinien wyglądać książkowo kadr, czy tez jakie "powinno" być w nim zawarte światło. Chciałoby się, żeby kadr i światło były lepsze... ten Pan z chłopcem pewnie tez by chciał żeby jego życie było lepsze... Pozdrawiam Autorze, życzę Ci, żeby ta praca jednak nie wylądowała tam, gdzie jej miejsce na pewno nie jest. To jest na śmietniku. Kamil "Jeśli serce mówi - idź, a rozum pyta - po co, należy słuchać serca" Vera Kamsha


2020-01-11 19:10:24 przez andrzej08
Nowoorleański pogrzeb - pogrzeb (ustawiczny) odrobiny chęci postrzegania inaczej, obok, głębiej, dalej, w poprzek. Kolejny raz coś innego niż to czego interpretować nie trzeba; bo widać; bo myślenie ma weekend. Podobno do wszystkiego można się przyzwyczaić. Może i można. A może trzeba dzwonić, dzwonić i dzwonić aż ktoś będzie miał ten dzwonek usłyszeć. Bo go słychać. Tylko udajemy, że nie dzwoni dla nas. Na nas. Nie mam ambicji stać się interpretatorem praz Autora, bo ani taka siła, ani umiejętności. Pierwsze skojarzenie gdy zobaczyłem ten obrazek, to absurdalny dla naszej "kultury pogrzebowej", to Nowy Orlean z orkiestrami pogrzebowymi, z tą smutną radością. Sam obraz niesie sobą radość. Muzykę. Proponuję do Kontry


2019-12-16 20:47:47 przez andrzej08
Jestem wdzięczny Autorowi za choćby jedno zjawisko: przyzwyczaił mnie do śledzenia swoich prac we wszystkich ich elementach, z widocznymi napisami włącznie. Wszystko ma sens. Wszystko może być ze sobą powiązane. Sam świadomie zrezygnowałem z uprawiania tej kategorii z jednego podstawowego powodu: nie potrafiłem wygenerować (z otaczającej rzeczywistości) sceny, gdzie co najmniej trzy elementy wchodzą z sobą w interakcję. Gratuluję i zazdroszczę tej spostrzegawczości. Nie będę tych wzajemnych relacji wskazywał; niech to pozostanie zabawą w spostrzegawczość (wzorem wcześniej ogłoszonego konkursu) dla zainteresowanych. Wszystko mi w tym obrazie odpowiadało i odpowiada. Opowiadało i opowiada. Z przyjemnością polecam do Kontry.


2019-12-12 20:41:22 przez andrzej08
Leżałem w kwitnącym sadzie A może tylko śniłem A może śniłem, że leżę w kwitnącym sadzie Ułamek, okruch dawnych marzeń Przebiegł. Zniknął. Chmurę zapachu, na chwilę, na moment Przeciął Jej zapach Taka nuta Brzmiąca w głębokiej pamięci. Takie obrazki drażnią wyobraźnię. Przepraszam za swawolę myśli. Zdjęcie w ciemni to i na swawolę myśli jest miejsce. Z przyjemności polecam do kontry


2019-11-14 10:05:52 przez gryzzli
Praca silna w przekazie i mz nie powinna zalegać w czeluściach ciemni. Z technicznego punktu widzenia nie cięcia tutaj bolą, są jak najbardziej zasadne. Jedynie mam mały niedosyt interpretacyjny z tytułu asymetrii cięcia przedramion i światła na dłoniach. Jak napisałem nie traktuję tego jako błędu technicznego a jedynie osłabienie siły przekazu. Z tego też powodu proponuję przeniesienie zdjęcia do kontry, mz obraz jest na tyle kontrowersyjny aby się tam znaleźć.


2019-11-10 00:06:01 przez wildwhisper
Często zdarza mi się zalogować do FotoFerii z powodu jednej pracy... Nie tajemnicą jest, że każdego dnia przeglądamy zdjęcia na Tym Portalu bez logowania się, bo nam się nie che, albo po prostu nie mamy czasu na komentowanie i ocenianie, a chcemy szybko rzucić okiem, jak na codzienne wiadomości w prasie czy telewizji... W tym przypadku u mnie było nieinaczej... Dużo szumu... technika dzisiejsza odbiega od szumu,moda zdecydowanie idzie w stronę klarownego obrazu o najwyższej rozdzielczości, HD, Full HD, HQHD, 4K, 6K, 8K, Srylion K... A gdzie w tym wszystkim mowa o treści ??? Treść niestety nie możebyć przez firmy wszelkich sprzętów materiałem sprzedażowym, bo by musieli do sprzętu dorzucić w doklejce jakiegoś kreatywnego homo sapiens... Zatrzymajcie się proszę, zwolnijcie, wrzućcie na niższy bieg... i wemgle idzie sporo zobaczyć, kiedy czasu i chęci więcej... Ja tutaj widzę syna a możę wnuka rolnika, który z łaski swej na grądzie pozostawił ten pomnik historii/przyrody. Widzę tutaj mieszczanina, który w niedopasowanych kaloszach rankiem wyszedł posłuchać rykowiska... Widzę tutaj pod względem technicznym... zrównoważoną kompozycję,pomimo skali bohaterów i dysonansów światłocienia, Widzęrównież to czego nie widzę, a mógłbym zobaczyć... a to cenne,kiedy obraz pobudza wyobraźnię.


2019-11-03 15:12:32 przez brownsville
Czy to apokaliptyczna wizja ostatecznej drogi pośrodku otaczającej wszechświat pożogi? A może spokojny popołudniowy spacer wśród ognistych jesiennych płomieni? Tego nie wiem, ale z pewnością warto pod ta praca pozostawić jakiś ślad choćby w formie krótkiego wpisu. Nie znaczącego wiele jeśli chodzi o glosowanie (już nie) i nie wnoszącego wiele do trajektorii pracy w FF, ale na wszelki wypadek zaznaczającego fakt, ze nie przechodzi ta praca bezgłośnie. Nie zasłużyła w moim przekonaniu na Ciemnie. Pobudza wyobraźnie faktura kresek i intensywna kolorystyka. A do samej pracy pasuje mi taki cytat: "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". To monolog Julesa z Pulp Fiction. W wyobraźni widzę go, mówiącego to do tych co byli na NIE :) Kontra.


2019-10-16 16:39:13 przez andrzej08
Bardzo ciekawa formuła. Ożywienie martwej natury lub jeszcze inaczej: co mogą powiedzieć nam, o nas, sprzęty używane codziennie, obok których przechodzimy beznamiętnie. Które stanowią tło dla naszego dnia. Takie nasze podstawowe wyposażenie, którego trzymamy się kurczowo, bo nie możemy się z nimi rozstać, bo są pomocne. Lewe zdjęcie obrazuje wyłącznie przedmiot narracji. Martwa natura z krzesłem. Ale w prawym przedmiot narracji staje się podmiotem. Pan Wojtek Wojda stanowi (w moim rozumieniu) bardziej tło dla opowiadającego historie krzesła niż jest narratorem. Brawo Autorze za taką opowieść.


2019-10-11 18:38:49 przez fotoferia
Zdjęcia Dnia coraz częściej przechodzą do GN z Ciemni (lub z "drogi do Ciemni") Bardzo Was zachęcam do otwartości spojrzeń i głosowania jak _"krytyk",_ a nie _"konsument"._ https://www.fotoferia.pl/read/Glosowanie


2019-09-24 14:38:58 przez andrzej08
Co potrafi się dziać za zamkniętymi drzwiami: złudzenia, ulotności i wszystko to o czym można opowiedzieć tylko kuszącemu wężowi. Smacznie zbudowana scenka intymności i tajemniczości. Każdy z wykorzystanych elementów (drzwi, kształt stołu, nawet drobny fragment fotela) ma swój sens. Światło miękkie, zastane, bez ostrego kontrastu, bez edycyjnych udziwnień znakomicie łagodzi napięcie; tak jak i kolor ścian. Linie: tam gdzie ma być łagodnie - jest łagodnie. Tam gdzie mają odcinać obraz od rzeczywistości - tam odcinają. Wszystko mi pasuje w tym obrazie. A opowiedzianą sobie historię pozostawiam w pamięci. Proponuję obraz do Kontry. Pozdrawiam Autora :)


2019-09-17 19:38:46 przez andrzej08
Byłem na tak, jestem na tak i będę na tak. W odczuciu starszego pana to nie postać jest istotna, jej doświetlenie lub jego brak. Jak Autor był uprzejmy podkreślić tytułem to "kałach" jest ważny, bo są miejsca i czasy gdzie "kałach" jest najważniejszy. Poprzednik "kałacha" wmaszerował sobie swobodnie 80 lat temu. "Kałach" wszedł we wrześniu gdy mali chłopcy biegali jeszcze w krótkich spodenkach. Do dzisiaj, w wielu miejscach na świecie, chłopcy w krótkich spodenkach marzą o "kałachu". Koszmary. Gratuluję Autorze i pozdrawiam


2019-09-15 19:24:10 przez nowikowa
Kadr. Zrownowazony, przemyslany, interesujacy, niebanalny Jakosc. adekwatna, bez zarzutow Tresc. nie chciclalbym sugerowac? przez odlegle ulic kresy tam gdzie nikt juz nic nie szuka oczy Twe wciaz walcza z naglym Jestes, Jestes? zawierucha abstrahujac od tego co kto czuje, to sprawa indywidualna, fotografia kondensujaca w sobie uczucia i emocje o natezeniu na tyle silnym, ze trudno przejsc obojetnie, jak powyzsza praca nie powinna byc kwalifikowana do galerii ciemnia wnosze o kontre dla tego wyobrazenia, dla tej nietypowsci, dla tej fotograficznej konstelacji, nie manipulacji zabieram ladunek emocjonalny gdyz plynna narracja Autora i plyna narracja natury stworzyla piekny zestaw na znakomita fotografie,.. gdy swiadomosc aparatu znika a zostaje taki obraz, sama emocja,,,, moja wizualna kultura jest kazdoroazowo w pelni usuatysfakcjonowana i zainspirowana Twoimi pracami Autorze. :-) Polecam do kontry. Pozdrawiam. P.S. piekna muzyka w zalaczeniu


2019-09-14 09:12:42 przez andrzej08
Ponieważ dyskusja już znacznie odbiega od podstawowego tematu, którym powinno być zdjęcie, pozwolę sobie na kilka wspomnień: 1. Jeszcze jakiś czas temu "Kontra" była miejscem dla Wielu ulubionym. I trudno było się temu dziwić. Bardzo ważną przesłanką skierowania tamże zdjęcia była dyskusja. I treść tych dyskusji stanowiła wartość samą w sobie. Teraz obserwuję zjawisko: była/byłem na tak - kontra. Chyba nie takie było przesłanie tworzenia tej galerii. Spróbujmy wrócić do źródeł. 2. Funkcja edukacyjna Fotoferii praktycznie wypaliła się. Warsztaty, mimo ostatniego zrywu, umarły naturalną śmiercią. Na portal przychodzą (jeżeli przychodzą) wyłącznie wytrawni artyści, którzy nauk nie potrzebują. Spróbujmy wrócić do źródeł. 3. Ciemnia. Tak jak spadały wartościowe zdjęcia tak spadają. Tylko szybciej i w większym odsetku. O zasadach głosowania nie mam zamiaru rozprawiać. Powiedziano na ten temat chyba wszystko. Nie zmieni to jednak podejścia tej części Użytkowników, która zawsze jest na nie. A ich udział, przy spadku liczby Użytkowników, znacznie wzrósł. I nic tu nie pomoże, ani jawność głosowania. Nie wracajmy do źródeł. 4. Wystarczą palce dwóch rąk aby policzyć aktywnych, którzy tych palców używają do klawiatury. 5. Smutno tak jakoś.


2019-09-09 16:12:52 przez bakulok
Bardzo dobre zdjęcie i przypuszczam że duży wpływ na to że wpadło do ciemni miały na to pisane bezpodstawne sugestie @ziehm, o jakimś słońcu i kątach padających promieni, czy innych licznych dowodach jemu tylko znanych, że promienie dodane są w photoshopie i to uparcie było czynione mimo zapewnień autora, że nic w tym zakresie w photoshopie nie robił. Często inni sugerują się takimi wpisami, tak sądzę było w tym konkretnym przypadku. Samo zdjęcie jest bardzo ciekawe i jak napisał @KeyToo, posiada dużo treści i emocji. Od siebie dodam, że poprawnie skomponowane jak i poprawnie wykonane technicznie, dobrze złapana chwila. Biorę je do swojego ula. Proponuje przesunięcie tego zdjecia do GN bo w pełni na to zasługuje, jestem tego pewny, że po przesunięciu otrzyma szereg złotek, a teoretycznie powinno otrzymać same brązy i to jako oceny naciągane, można to potraktować jako eksperyment


2019-09-04 16:30:28 przez nowikowa
Tytul sugeruje, ze kazdy szczegol bedzie mial tu znaczenie. Jak w krajobrazie natury. I jest natura. Natura "realnosci bytu" pelna ukrytych znaczen. Autor zabiera nas w glab tego krajobrazu zrecznie operujac glebokimi czerniami. Rozklada i rozwarstwia oczywista skore w oczywiste rejony abstrakcji. To bezwzgledna abstrakcyjna dokladnosc ma zapewne na celu uruchomic caly system odczuwania u widza. Odnajduje w tych czerniach nostalgiczna aure samotnosci a przy tym fantazyjna zmyslowosc. Ten krajobraz moze byc bardzo poetycki, jesli ktos zechce by takim byl. Jestem przekonana, ze ta podroz po "odczuwanie" jest mozliwa dla kazdego, kto zatrzyma sie tutaj na dluzej. Moim zdaniem jest to dobry portret konceptualny, zarowno w formie jak i w tresci. Nie mam zastrzezen co do kadru, obraz jest przemyslany i zbudowany od poczatku do konca. Jestem za promocja do GN. Publikuj.


2019-08-13 09:51:12 przez nowikowa
Działa na mnie, czuje to. Tylko nie wiem jak to wytłumaczyć. Postaram sie. Metafora pułapki. Bohaterka zamknięta w swojej własnej świadomości. Znam to uczucie. Towarzyszy mi cale życie. I niektórym z was pewnie również. Ale ona walczy, o wyższą stawkę. O własne życie. Nie do końca przekonana czy jej się uda, wyciąga rękę w stronę światła. Nieśmiało poczuć jego ciepło, choc przez chwile. Jak tam jest? A może kiedyś tam dotrę? Reka jest zamknięta. To jeszcze nie jej moment. Trudne to zdjecie, ale mnie dotyka. No więc dalej... Autora charakteryzuje odwaga. Na granicy kiczu, pastizu stara się przekazac nam coś znacznie głębszego. I ja to widzę i czuję. Postarajcie się i wy. Ten pusty wzrok do nikad, niby jest pusty a jednak pełen jakichś przemyśleń. To nie jest przypadkowy obraz. Autor wyabstrahowuje ciała ludzkie z rzeczywistosci. Patrze i widzę zombie, ale to odrealnienie nadaje charakter fotografii. W pogoni za falszywym odbiciem w lustrze, ludzie zapominaja o tym co najwazniejsze. A przeciez "najwazniejsze jest niewidoczne dla oczu". Myślę, że by okreslic jednoznacznie to zdjecie , trzeba by się odnieść do calej serii, którą nam Autor na naszym portalu prezentuje. Zapraszam dzisiaj was go Galerii Wysokiej i sami sobie odpowiedzcie na pytanie czy powyzsza fotografia naprawde powinna zostac w ciemni? Nie szukajcie klasycznego portretu w pracach Autora, bo go nie znajdziecie, jednakze jego eksperymenty powinny zostac docenione, bo są mocne. Proponuje kontre moi drodzy. Pozdrawiam was.


2019-08-10 20:49:49 przez gryzzli
Mógłbym się w pełni podpisać pod analizą Andrzeja, sam też już analizował nie będę bo w zasadzie wszystko zostało już powiedziane. Jeżeli w tej kategorii rozpatrywać to zdjęcie jest wypełnione i w formie i w treści, nie wiem co jest nie tak w nastroju bo dla mnie obraz jest w pełni czytelny. Osobiście bardzo często operuję ograniczoną ilością tonów w fotografii B&W i bardzo często też sprowadzam zdjęcie praktycznie do dwóch tonów ciemnej i jasnej szarości widząc w tym zabiegu szczególny środek wyrazu bo w końcu ważny jest przekaz i jeśli jest on czytelny to techniki użyte do jego osiągnięcia wydają się marginalne. Nie raz jak w tym też przypadku bogactwo rozpiętości tonalnej potrafi zagubić sens i emocje jakie towarzyszą obrazowi. Jakoś nie potrafię sobie zobrazować tego zdjęcia w pełnej rozpiętości tonalnej, raczej doszukiwałbym się wtedy jakichś szczegółów zupełnie tutaj nie istotnych, pozostawiając z boku to co autorka w danym momencie widziała i czuła przedstawiając nam tę pracę. Ktoś mógłby powiedzieć że jest to zdjęcie o włosach bo akurat wierzchołek głowy "siedzi" w mocnej części kadru ale to nie jest prawdą. Byłoby gdyby właśnie zdjęcie było przedstawione w pełnej rozpiętości tonalnej. Tutaj jest inaczej, tutaj ułożenie głowy to wyraz emocji, to coś co należałoby odbierać inaczej, to chwila wspomnienia, tęsknoty za ulotnością chwili i takie tam jak autorka tytułuje "niedomówienie wieczorne". Swoją drogą mnie osobiście tytuł tu nie jest potrzebny ale też nie przeszkadza. Nie chce już pisać na temat portalowych obyczajów ale dobrze by było aby w galeriach wysokiej i niskiej oprócz wymydlonych zdjęć zrobionych w "świetle idioty" bo tak w żargonie fotograficznym nazywane jest słabe, rozproszone światło, nie sprawiające żadnych technicznych problemów z ekspozycją, znalazły się też te których wartością jest przekaz emocjonalny a nie pokaz umiejętności poruszania się w programach graficznych. Miał być krótki komentarz a rozgadałem się jak stara baba, dla tego też publikuję moje wypociny jako analizę.


2019-08-10 18:11:39 przez andrzej08
"wieczorne niedomówienia" pokazały codzienne niedomówienia portalu. Dziwne losy tej serii: dwa zdjęcia w GN (w tym jedno nagrodzone ZD), dwa w ciemni. Łaska Użytkowników na pstrych kobyłach jeździ. Moja sympatia do twórczości Autorki nie ma w tym przypadku znaczenia. Znaczenia natomiast ma sam obraz. Delikatna konwersja do B&W podkreśliła nastrój zdjęcia, podkreśliła jego treść. Skoro ma być niedomówienie to i jest niedokontrastowanie. I całe szczęście, że Autorka tak oszczędnie gospodarowała kontrastem. Otwartość lewej strony pięknie koresponduje z tym niedookreślonym kierunkiem spojrzenia, zamyślenia bardziej. A spojrzenie wytrawnie pokazane. Coś spadło, coś utonęło. I ślad na wodzie tylko pozostał. A za chwilę i on zniknie. Ładnie zbudowana poza Modelki, oparta na kilku trójkątach. Pochyła, jaśniejsza przestrzeń w górze obrazu dodaje oddechu. Nie zamyka obrazu i wyobrażeń. Przemyślany, nastrojowy obraz. Z przyjemnością proponuję kontrę.


2019-05-06 19:03:04 przez brownsville
Niepojęty jest dla mnie czasami proces zachodzący w głowach oceniających. Wierze, ze ta praca została skazana na Ciemnie tylko z powodu niewystarczającej liczby głosów. Sam kadr jest świetnie ograniczony ciemnymi, przykrawędziowymi elementami (poza winieta w PG - tu Autor mógł sobie darować ten efekt) jest to świetna ramka dla tego portretu. Zaprezentowany portret to mianownik młodzieńczych zachowan, które trudno uchwycić na fotografii bez stempla sztuczności i pozy. Tu się to świetnie udało - jest wyszczerzony i naturalny uśmiech i scenka, która można tylko dopowiedzieć, ubieranie bądź przebieranie się połączone z suszeniem włosów. Nie bronie tej pracy jak Rejtan (chociaż symbolicznie się kładę przed Ciemnia) i tylko zaapeluje apelem apelującym, żeby dostrzegać również te fotografie dzieci, które są naprawdę dobre i naturalne. Cenie prezentowana na FF fotografie dziecięca, ale rozszerzmy horyzonty i dostrzegajmy również prace, w których nie ma pozowania a'la "połknięty kij od szczotki".


2019-04-27 14:57:24 przez andrzej08
Czekałem na zdjęcie do ostatniej analizy. I doczekałem się. Ona jest "Szczęściara" i ja jestem szczęściarz. Ona znalazła swoją czterolistną koniczynę. I ja też. Jej szczęście jest widoczne. Moje takie ciche, spokojne. Pozwalałem sobie na wynurzenia emocjonalne wywołane oglądanymi obrazami, ale liczba tych wynurzeń dochodzi do wynaturzenia. Co za dużo, to niezdrowo. Czas oddać "pióro" innym. Jest tylu utalentowanych Użytkowników. Tylko słów tak mało. Nie bójcie się opisywać swoich wrażeń. Otwórzcie głowy, a słowa przyjdą same. Ale do obrazka. Piękna, szczera Modelinka. Bez sztucznej pozy, bez poszukiwania w dziecku tego czego nie ma. Światło: oczywiście można utyskiwać, że mogło by być przygaszone. Tylko po co? Kadr: zręcznie poprowadzone linie (nie ważne czy kadr świadomy, czy tak wyszło). Linia wzroku prowadzi tam gdzie należy. Brawo za pomysł na kwadrat. Jest wszystko to co być powinno. Szersze tło zbędne w moim odczuciu. Taki obrazek do którego myśli i oczy uśmiechają się same. Dużo powodzenia, a znając trochę życie Kontrę wciskam na wszelki wypadek. Zachęcam do pisania. Jest wiele zdjęć, które zasługują na więcej słów niż zwykłe "publikuj", a wszystkim, którzy zbyt dobrze się czują, gwoli przypomnienia: "strzeż się jednak dumy niepotrzebnej oglądaj w lustrze swą błazeńską twarz powtarzaj: zostałem powołany - czyż nie było lepszych" Z Przesłania Pana Cogito Zbigniewa Herberta.


2019-04-25 13:57:47 przez bakulok
Na ciemnię nie zasługuje, jak to w życiu bywa i mz tak powinno być, że tak szybko nie ma co się poddawać, tym bardziej że głosy na publikuj też na to wskazują. O wiele łatwiej jest oceniać pracę już wykonaną gdzie wprowadzane poprawki coś wnoszą na korzyść, praktycznie większość prac można zawsze jeszcze ulepszyć a i tak zawsze znajdzie się ktoś komu coś zawsze będzie nie tak. Tak jest nawet z pracami wielkich mistrzów które to traktujemy jako przykładowe klasyki. To zdjęcie ma coś pociągającego w sobie, jest odczuwalna dynamika, nie jest takim statycznym to zn. ustaw się a ja tobie zrobię pstryka. Może na GW to za mało, ale są też inne niższe możliwości oceny, które praktycznie są stosunkowo rzadko na forum stosowane jak i przez publikujących prace nie mile widziane. Bo jak trafia już do GN to musi być albo sreberko albo złotko, takich prac ozłoconych powinno być proporcjonalnie najmniej.


2019-04-22 21:20:27 przez maniak666
Autorze drogi- miljo77-Portal tworzą ludzie-uczestnicy tej zabawy-dlaczego ich( w tym mnie) obrażasz? I po cholerę tu tkwisz-bo wszak jak dobrze pamiętam to nie pierwsza tego typu refleksja z Twojej strony... Swego czasu walczyłem o część z Twoich prac-wtedy portal był OK? Trochę więcej szacunku by się zdało...


2019-04-19 15:51:01 przez andrzej08
Wydawać się może, że jestem szczególnym entuzjastą twórczości Autora - choćby przez ilość analiz popełnionych pod Jego pracami. Owszem, jestem entuzjastą fotografii o czymś, fotografii refleksyjnej. Do tego "służą" głównie kategorie street i reportaż. Ponieważ reportażu jak na lekarstwo stąd zainteresowanie tą kategorią, którą kiedyś (bez powodzenia) próbowałem. Cały też czas żyję z nadzieją, że tych kilka zdań, które piszę pod niektórymi obrazami pozwolą innym Użytkownikom zatrzymać się na moment, spojrzeć inaczej na obrazek, który wyrzucono jako nieistotny, spojrzeć inaczej na fotografię w ogóle. Nadzieja, podobno, umiera ostatnia. Cóż my tutaj mamy? Można powiedzieć - nic. Ot, kilka postaci mniej lub bardziej dynamicznie pokazanych, kilka postaci mniej lub bardziej okrojonych kadrem. Zgadzać się można. Można też poszukać. I znajdujemy: zwariowany światek smartfonów, gdzie na trzy smartfony widoczne można (z dużą dozą pewności) uznać, że pozostałe dwie postaci także "uprawiają" życie społecznościowe. Taka rzeczywistość. Doprowadzająca do absurdów sygnalizowania przejścia przez jezdnię zapatrzonym w dół zoombi. Ale cały smaczek to nadziewanie rekina na pal. Pierwsze skojarzenie to dolegliwości Azji Tuhajbejowicza po spotkaniu z młodym Nowowiejskim. Absurd goni absurd. Żeby z tych pogoni za "wiedzą" czy za Azją jeszcze cokolwiek wynikało. Ten ból rekina do Kontry zapodaję.


2019-04-11 19:58:25 przez brownsville
Postanowiłem zabrać glos ponownie. :) Tym razem w formie analizy, bo i bardziej rozbudowana będzie to wypowiedz. Ale po kolei: Nie do końca zgadzam się z pierwszym zdaniem analizy kolegi Andrzeja. W muzyce zjawisko kiczu jest najczęściej definiowane mało skomplikowana warstwa dźwiękowa (tzw. plumkanie lub rzępolenie) lub grafomańskim teksciarstwem. Oba przypadki w polskich realiach są znane (nie robiąc reklamy nazwę te przypadki: Tych Dwoje, Miroslaw czy inny śpiewający Dzidek). W sztukach wizualnych zjawisko kiczu jest jednak czym innym. Pomimo pozornej przeciwstawności kiczu do dzieła sztuki, oba pojęcia mimo, ze się wykluczają, w przestrzeni sztuk wizualnych są współobecne i nawzajem sobie potrzebne. Przychodzi mi na myśl Andy Warhol i jego pop-art ? Czyż nie jest to forma kiczu, a jednocześnie arogancja kulturowa i twórczość "pod prąd"? Nie da się ukryć również, ze czas jest istotnym czynnikiem w kwestii odbioru dziel, które można zakwalifikować do tej kategorii. Ile jest komiksów, czy (wspomnianych przeze mnie w komentarzu) horrorow klasy B, które zyskały po czasie status kultowych, odbijając się z impetem od kategorii do jakiej je wcześniej zakwalifikowano. Podsumowując napisze tylko, ze ze swojego komentarza się nie wycofuje, ale może powinienem w nim dodać, ze pisząc o powyższej pracy, ze traci kiczem miałem na myśli nie szyderstwo, a jedynie zainteresowanie jakie u mnie wzbudziła. I to pomimo, ze nie przełożyło się to na wartość oddanego przeze mnie głosu. Dam kontrę, bo praca zmusiła mnie do przemyśleń. Pozdrawiam dyskutantów i Autora.


2019-04-11 11:59:54 przez andrzej08
Przy naszych różnych różnistych zjawiskach kulturowych, od muzyki poczynając, definiowanie czegokolwiek kiczem jest bardzo odważną tezą. A im jestem starszy tym określanie obrazu w kategoriach dobre/złe przychodzi mi coraz trudniej. I nie jest to kwestia relatywizowania. Raczej coraz większej zgodności z tym, że rozbieżności we wrażliwości są większe niż jeszcze rok temu mi się wydawało. Czy musimy robić wyłącznie poważne rzeczy? Nie. Im więcej w nas uśmiechu i życzliwości tym dziura ozonowa mniejsza. Czy twórczość może być zabawą? Jak najbardziej. Bo do takiej zabawy należy mieć warsztat, który sprawia, że zabawa ta przynosi nam przyjemność. Jeżeli nie odbiorcy to przynajmniej Autorowi. Radzę traktować obraz w kategoriach groteski i od razu będzie przyjemniej. Patrzę na to jak na chęć umyślnego popełnienia przestępstwa zeżarcia (za pomocą psujących się kłów) kamienia. Powodzenia pantero :) Kontrę proponuję :)


2019-04-06 17:09:14 przez andrzej08
Agnieszko, ponieważ z uporem wartym lepszej sprawy używasz tego samego rozmiaru/proporcji w kadrowaniu, poświęciłem odrobinę czasu żeby pokazać, że kadrowanie tego samego zdjęcia w innych proporcjach boków może mniej lub bardziej delikatnie wpływać tak na kompozycję jak i na narrację. Nie robiłem przy zdjęciach innych zabiegów (poza kwadratem - musiałem usunąć kawałek pojemnika na płyn). Kwestie edycyjne bez zmian. Pozostawiłem, jako podstawę, związek twarzy i bańki mydlanej. Do rzeczy: 1. Kwadrat: https://www.fotoferia.pl/portfolio/andrzej08/photo/241818&status=priv. W moim odczuciu najtrudniej w tym kadrowaniu zmieścić wszystkie istotne elementy. Podstawowi aktorzy najbardziej wyeksponowani. 2. 8 x 10: https://www.fotoferia.pl/portfolio/andrzej08/photo/241817&status=priv. Format najbliższy kwadratowi, ale już relacje inne. Mocny trójkąt dłoni i twarzy dynamizuje kompozycję, a bańka to taki enigmatyczny skutek tej dynamiki. 3. 5 x 7: https://www.fotoferia.pl/portfolio/andrzej08/photo/241816&status=priv. Postać dostaje trochę więcej "dołu", dynamika odrobinę mniejsza, ale za to pokazujemy podstawę wyjściową postaci. 4. 4 x 6: https://www.fotoferia.pl/portfolio/andrzej08/photo/241815&status=priv. Kadr najbardziej zbliżony do autorskiego. I teraz w zależności co i jak chcielibyśmy pokazać możemy dokonać wyboru. Osobiście wybrałbym warianty 5 x 7 lub 8 x 10. Powodzenia w dalszej drodze. Czasami warto dać sobie wybór :)


2019-03-30 20:34:43 przez Unicorn81
Pewnie sobie dopowiem, ale ? szarość dnia codziennego (to tak w kontekście kolorystyki) to norma. Mija dzień za dniem, a Polska - jak się okazało - to kraj na 2 miejscu jeżeli chodzi o statystyki samobójstw wśród młodych. Poniekąd wynika to i z tej szarości tu i teraz, i z szarości na przyszłość. Ilość nałożonych na nas wszystkich obowiązków przytłacza. Kto z nas nie czuje się, że biegnie w miejscu? I tak tę fotografię odbieram. Co do technikaliów, pewnie próbowałbym wyizolować "biegacza". Ale w tym ujęciu ma to określony i klimat i przekaz.