2021-10-03 21:57:19 przez andrzej08
"Geometria, podobnie jak arytmetyka należy do najstarszych nauk. Podobnie jak inne działy matematyki geometria wyewoluowała od badania kształtów znanych z codziennego życia do studiów nad nieskończenie wymiarowymi abstrakcyjnymi przestrzeniami matematycznymi." Od kształtu do wyobrażenia kształtu. Od konkretu do nieskończoności wyobraźni. Czy chcemy czy nie, czy będziemy patrzeć, czy zamkniemy oczy, geometria jest z nami. Obraz pełen treści i z tego pewnie powodu wylądował tu gdzie wylądował. Bez komentarza, bez refleksji. Smutno.


2021-10-01 06:21:19 przez bakulok
Tak zastanawiam się jak różny jest odbiór wystawianych prac, jednym się podoba innym nie, i nie ma tym nic dziwnego, dla mnie to zdjęcie jednak zasługuje na GN, jest to zdjęcie z przekazem. Jest jeszcze jedna sprawa w myśl demokratycznego głosowania a mianowicie, można przyjąć że prawdopodobnie ci co głosowali na tak, dają teraz kontrę. Zakładam że zdjęcie do kontry trafi po ustalonej ilości tych kontr, bo w tym systemie ci co mieli odmienne zdanie, czyli na nie publikuj, nie brani są są już dalej pod uwagę, można przyjąć również że wcale do końca tak nie musi być, bo ci na nie, mogą uważać że na GN to zdjęcie nie zasługuje, ale na kontrę tak. Mogą też być tacy co uważają że nawet na kontrę zdjęcie nie zasługuje i tu pozbawieni są swojego głosu czyli dalszego wpływu na los zdjęcia. Wniosek nasuwa się sam, że powinna być anty kontra czy coś w tym rodzaju. Co do samego zdjęcia, to poszarpany ten obraz, miejscami mniej widoczny, z pochyłą wieżą, jak złe senne mary, jeszcze z tymi ptakami lecącymi w nieładzie co zdecydowanie wzmacnia ten odbiór. MZ zdjęcie w pełni zasługuje na GN jak i również ta praca może być zaliczona do ZD, uważam że warte to jest do rozważenia przez Fotoferię.


2021-09-27 16:48:04 przez andrzej08
Tak się zastanawiam co było przesłanką, że portret ten wylądował w ciemni. Format? - każdy jest dobry. Tło? - sympatycznie rozmyte pionowe linie drzew. Wysokość umieszczenia oczu w tym kwadracie? - a dlaczego nie tak jak jest. Linia przedramienia prowadzi do twarzy Modelki, tam gdzie spodziewam się ostrości - tam ona jest. Smaczne B&W bez przepaleń i nadmiernego kontrastu. Proponuje kontrę.


2021-09-17 10:44:51 przez andrzej08
Dobry rytm. Taki akordeon guzikowy z używanymi dwoma klawiszami/guzikami: Góra - dół, nad wodą - w wodzie, prawda - złudzenie. I jak to muzyka czasami ma w zwyczaju - prowadzi gdzieś daleko, poza horyzont, poza ostre wyobrażenie, w mgłę. Ciekawe B&W, bez nadmiernego kontrastu. Obraz podzielony na różne opowieści. Kontrę proponuje.


2021-09-16 12:03:36 przez andrzej08
Symbolicznie chyba to zdjęcie trafiło do ciemni. Wszyscy trafimy do ciemni, prędzej lub później, w ten czy inny sposób. Chciałoby się powiedzieć: nie idź w stronę światła! Chociaż światło podobno jest wszystkim. Bardzo symboliczny obraz, znakomicie korespondujący ze smutną rzeczywistością. Wszystko do siebie pasuje, z B&W włącznie. Trudno zrozumieć ulokowanie tego zdjęcia w Ciemni - chyba że to co napisałem na wstępie było podstawową przesłanką oceniających. Zdecydowanie Kontra!


2021-09-06 20:28:22 przez andrzej08
Żeby utrzymać przekonanie o moich intymnych uczuciach do twórczości Autora, piszę tych słów kilka: 1. Smakowite B&W, bez trójkątów ale poliniowane i popionowane. Wprowadza porządek, spokój ale i dynamikę. 2. Urocza scenka (wypatrzona): wrzask z megafonu aż zerwał słuchawki, ale spokój podążającego ku siedemnastu mgnieniom wiosny wycisza emocje. 3. Nie zważając na hałasy kaczuszki (cokolwiek to znaczy) idą pod prąd. Oczywista kontra, a nie miałbym nic przeciwko GN.


2021-08-29 11:49:39 przez andrzej08
Łaska pańska na pstrym koniu jeździ. Pięć komentarzy na "tak", a suweren dał odpór tej prawostronnej fali. Suweren w swej anonimowej niechęci (wrogości) często bywa zwyczajnie .... Demokracja. Dwa mocne kontrapunkty i gra gitara. Po cóż więcej by stworzyć nastrój, pokazać ruch. A reszta niech tonie w szarościach i czerniach. Z disco polo trudno wygrać. Ale próbować należy. Kontra


2021-07-07 20:28:22 przez brownsville
1. Kadr jest zbyt ciasny. Tego typu zdjęcia uliczne (tło vs. postać na pierwszym planie) powinny być szeroko osadzone, po to żeby widz miał szanse przebiec wzrokiem po kadrze i wizualnie umieścić całość w szerszym aspekcie. W takiej odsłonie wzrok nagle zatrzymuje się i odbija od krawędzi, bo tła jest zbyt mało. 2. Postać nie jest dobrze uchwycona. W takim ujęciu, gdzie jest kawałek sylwetki (lub tylko głowa) moment ujęcia powinien być taki, żeby wizualnie było interesująco: ciekawa mina/mimika, kształt sylwetki, jej zarys itp...itd...Tu jest nijako - nie ma żadnej interakcji (optycznej, ani skojarzeniowej) pomiędzy postacią, a fajnym tłem. Ta analiza jest pokłosiem moich przemyśleń o własnych zdjęciach, których (podobnych do tego) mam sporo. Również w Ciemni: https://www.fotoferia.pl/photo/202018 https://www.fotoferia.pl/photo/209087 https://www.fotoferia.pl/photo/219659 Te, które uważam za dość udane to np. te: https://www.fotoferia.pl/portfolio/brownsville/photo/250323&status=pub https://www.fotoferia.pl/portfolio/brownsville/photo/246964&status=pub&p=5 Jak zawsze zaznaczam, ze to tylko moje wnioski i przemyślenia. Mozna się z nimi nie zgadzać i (co wskazane) polemizować. Bylem na NIE.


2021-07-07 19:50:15 przez jagger
A ja przekornie na tak. Zdjęcie z potencjałem. Dobre oko autora/ki wypatrzyło odpowiedni moment, by wcisnąć spust. Kobieta na tle mrocznego plakatu faktycznie wygląda na przynajmniej zaniepokojoną. Trochę mi się nie podoba kadr. Jasne marginesy z lewa i prawa bym dociął tak, by nie rozpraszały, są moim zdaniem zbyt jasne. Czarne tło powinno wypełnić cały kadr po bokach. Ciekawym rozwiązaniem mogłaby być tez konwersja do BW, choć z drugiej strony, te czerwone włosy bohaterki i krew/znak na masce świetnie tutaj zagrały. Na plus również, lekkie rozmazanie twarzy kobiety. Jest ruch, dynamika w tym zabiegu. Im dłużej to piszę, tym bardziej jestem za tym dobrym streetem. publikuj! pozdrawiam


2021-05-28 20:42:11 przez jagger
Dobrze, że dół i boki umieszczone w ramie okiennej ale w tedy aż się prosi o konsekwencję u góry. Może ciachnąć od góry aż do tej poprzecznej ramki w 2/3 wysokości? moim zdaniem, byłoby zgrabniej. Na duży plus pozostawione gałązki w kadrze u dołu fajnie to się wkomponowało. pozdrawiam


2021-05-16 08:02:08 przez andrzej08
Duża i smutna przyjemność "grzebania" w Ciemni. Atmosfera za oknem wymusza lub zachęca do wchodzenia w mroczne obrazy. Samotność Pająka. Misternie upleciona sieć czeka na ofiarę. Z jeszcze większą misternością, jako potencjalne ofiary, staramy się obierać drogę tak żeby uniknąć dotyku sieci, żeby nie dać się złapać. Czy można coś zarzucić obrazowi? Tak: jest w Ciemni. Mimo, że Ciemnia jest miejscem mrocznym, to obraz tam już być nie musi. Proponuję do Kontry


2021-05-16 07:50:57 przez andrzej08
Portrecistą nie jestem z całą pewnością. Im dłużej robię zdjęcia tym coraz częściej zastanawiam się nad tym czy mam w ogóle pojęcie o tym co robię. Im dalej w las, tym droga bardziej zamazana. Jakoś tak się dzieje. Ale nie przestają mnie dziwić takie wybory Publiczności. A może jeszcze inaczej: coraz bardziej mnie dziwią. Bo cóż można zarzucić temu portretowi? Chyba tylko tyle, że Autor nie przejmuje się tym gdzie Jego zdjęcie ostatecznie wyląduje. Postać wychodzi z cienia, odcienie szarości są "Lepsze, Gorsze" ( nie w ich jakości technicznej ale przekazie). Na sercu niesie słońce, nadzieję na dobre jutro. Miał być "Mood" i jest "Mood". Proponuję do Kontry


2021-05-13 11:54:17 przez andrzej08
1. Kobieta zmienną/chwiejną jest. Mieć dwie drogi do wyboru? Ok. Ale aż tyle? 2. I druga wersja tej historii: gra w klasy. Tylko te komórki, które w grze w klasy sa pozamykane tutaj się otworzyły. Każda z dróg jest tak samo dobra i zła. Każda gdzieś prowadzi i każda ma swoją tajemnicę. Trudno w takiej sytuacji o rozsądek. Tak jak w życiu. Wieloma naszymi krokami rządzi przypadek. Rozpoczynamy którąś z dróg. Co jest na jej końcu? Tylko droga to wie. Kontrę proponuję.


2021-04-27 00:11:07 przez brownsville
Z lekkim zawahaniem, ale bylem na NIE. 1. Nie rozumiem takiej formy prezentacji. Jest trochę pretensjonalna. Mały kwadratowy kadr umieszczony obok pionowego 3:2 - Zle się to ogląda z tymi białymi, dużymi i niezapełnionymi obszarami. Zwłaszcza, ze pionowy kadr nie ma żadnych ograniczników. Mozna było wstawić ten kwadratowy kadr z takim bokiem jak pion lewego kadru. 2. Balans bieli lewego kadru jest źle dobrany - brak bieli i niebo ma dość dziwny kolor. Nawet zakładając, ze to celowy zabieg, to w zestawieniu z prawym kadrem widać różnicę. Dużą. 3. Życzeniowa uwaga, ale lewy kadr mógłby być bardziej dynamiczny: złapany w podskoku, biegu itp. Dobrze by się uzupełniał z prawym kadrem. Zgadzam się, ze to "albumowe", ale z tych zatrzymujących. Kontra.


2021-03-30 12:35:43 przez andrzej08
Najmłodsza "Ludzia Fotoferii" przesłodka - mam Wnuki - to wiem. Autor nie nadużywa tej kategorii - i pięknie z Jego strony, ale nie o tym chciałem. Dwa boskie trójkąty, a każdy z okiem. Czuwamy nad wami - zda się mówić obraz. Bez nadmiaru kontrastu, w bardzo spokojnej tonacji. Ale nie jest to Rodzinny obrazek. Widać więź, widać ciepło, widać układające się życie. Nie będę pisał, że nie rozumiem decyzji Fotoferian - bo i po co. Ani słowa komentarza - tez normalka ostatnimi czasy. Rozpisujemy się nad sarenkami, a tutaj życie się toczy. Proponuje do Kontry. I pozdrowienia dla Modelki :)


2021-03-29 13:50:49 przez andrzej08
1. Biel biała. 2. Ramka - malina. 3. Czernie i szarości - czarne i szare. 4. Człowiek - mały. 5. Skała - duża. 6. Nie widzę reakcji @KeyToo - smutno. 7. Kamule maja szansę na spadanie - szykuje się piękna katastrofa. 8. Autor w wieku twórczym. 9. I czego chcieć więcej? Wszystkie składowe na Kontrę.


2021-03-02 17:33:21 przez andrzej08
"Bo gdy się milczy, milczy, milczy, to apetyt rośnie wilczy, na poezję (muzykę) co być może jest wśród nas". Jest muzyka w geście, w natchnionej myśli, w koncentracji. I jest to gra muzyki poważnej. Nie ma to dla mnie znaczenia (przy spotkaniu z tym obrazem) czy faktycznie chodzi o grę, czy tez jest to gra Modela przed obiektywem. Jeżeli to drugie - to ładnie zagrał. Żeby nie było wątpliwości: nie dopisuję obrazowi dodatkowych lub niewidocznych dla innych znaczeń. Tak widzę i tak słyszę. I to są tylko moje wrażenia. Ładne umieszczenie głowy w przecinających się liniach. Smaczne B@W. Zastanawiałem się na ilością ciemnego dołu. Ale widzę tego głębszy sens. "Rytm" powinien być mocno osadzony. Z przyjemnością podejmuję wyzwanie wyciągnięcia zdjęcia z Ciemni do Kontry, którą niniejszym proponuję.


2021-02-05 21:56:51 przez andrzej08
A moim skromnym zdaniem brak papierosa jest co najmniej dobry tak jak jego obecność. Papieros byłby zbyt oczywisty. Obszar interpretacyjny ciekawie wzrasta, buduje napięcie, zatrzymana migawką akcja toczy się dalej. Ciekawie zbudowany kadr z płomieniem w mocnym punkcie i ostrością skierowaną na twarz. Ciemność w tle i biała linia framugi dzieląca dzień od nocy. Linie obicia drzwi czy górny narożnik framugi można poprawić. Ale to mało istotne szczegóły. Ciekawy obraz nie pasujący do Ciemni. W Kontrze będzie mu wygodniej. Proponuje Kontrę.


2021-01-20 14:53:36 przez andrzej08
Bardzo jestem ciekawy motywów, które kierowały to zdjęcie do ciemni. A może i nie. Łaska pańska na pstrym..... Zastanawiam się co mogło być przyczyną: 1) PD?, narożniki u Autora dopracowane są zwykle do perfekcji, ale bez zbytniej przesady. 2) To nie "architektura" tylko "abstrakcja". Można przyczepić się do określenia "abstrakcja" - ale też nie. Rozwijana w latach 1918-1939 abstrakcja geometryczna wypełnia to co jest treścią prezentowanego obrazu. 3) Zbyt mała paleta barw jak na abstrakcję? Też nie. Obraz nie jest jednolity w tonacjach szarości + świetlisty kontrapunkt. 4) Linie (często przywoływane) - też nie. Diagonalna kompozycja spycha nas w otchłań PD. Skojarzenia otchłani wyłącznie dla dorosłej publiczności. Rozumiem czy nie rozumiem decyzji - nie ważne. Obraz nie w tym miejscu powinien się znajdować. KONTRĘ proponuję


2021-01-10 15:47:44 przez nazarr
Dużo się dzieje na zdjęciu,widzę statykę jednego owada,dynamikę nalotu drugiego,piekielnie :) trudną do uchwycenia w rozsądnej GO,a zabawa w chowanego trzeciego pachnie aferą:).Randkowicze,w tej bajkowej kolorystyce,lekko odurzeni pyłkiem i nektarem,poczuli się zbyt pewnie w tym pomarańczowożóltym kamuflażu :).Technicznie bardzo trudne do wykonania,autor świetnie sobie poradził z GO,uchwyceniem lotu owada,odp.naśiwietleniam itp.Kontra zdecydowanie :).Pozdrawiam :)


2021-01-09 20:57:18 przez andrzej08
Poświęciłem temu obrazowi więcej niż jedną chwilę, pewnie więcej niż dwie. I były to chwile mile spędzone. Chwila braku powagi: ponieważ jestem wyjątkowo niepoważny, pierwsze wrażenie konfrontowania obrazu z tytułem, to: czy mam się rozebrać czy grać? Koniec z żartami. Z wcześniejszych odsłon tej Modelki wiadomym jest, że grać potrafi. I nie tylko na flecie. To widać(choćby po sposobie trzymania instrumentu). Technicznie: bardzo miłe dla oka B&W. Gdzie ma być smoliście - jest. Tam gdzie szczegóły powinny być rozpoznawalne w szarościach - są. Obraz jest tak zbudowany, że różne rodzaje cięć pozwolą na utrzymanie jego spójności z treścią i obronią się kompozycyjnie. Rozkład ostrości i nieostrości taki jaki lubię w tego rodzaju prezentacjach. Usta tuż po kontakcie z ustnikiem, wzrok za chwilę ucieknie od nut. Piękna Dziewczyna w atmosferze cichej muzyki. Głosowałem na "tak".


2020-10-13 12:18:18 przez indywidualista
rodzaj barwnej (nomen omen) ilustracji smutnej rzeczywistości, z epilogiem: po kilku miesiącach epidemii, kilku aferach związanych z noszeniem, nienoszeniem, albo niewystarczającym noszeniem maseczek; wielu wywiadach o tym jak to robić, po co i dlaczego, w dniu dzisiejszym (13.10.2020) premier trafił na kwarantannę...


2020-09-21 23:38:09 przez jagger
A ja jestem za publikacją. Świetnie poukładane w kadrze, co przy pinholach wcale nie jest takie proste, fajnie się porozmywały czernie i biele a gołębie nawet niektóre całkiem ostre, nie trzeba mrużyć oczu, by plamy ułożyły się w fajną historię. pozdrawiam


2020-09-21 15:42:03 przez andrzej08
Czytanie zdjęć Autora, szczególnie tych w ciemni, sprawia mi dużą przyjemność. Są zdjęcia/Autorzy, które/którzy zapalają iskierkę inspiracji, zamyślenia, czegoś irracjonalnego. I jest 95% zdjęć/Autorów, którzy tej tajemnej mocy nie posiadają. Proporcje powinny chyba być odwrotne, gdy uczestniczymy w życiu tak poważnego portalu foto. Foto na pierwszy moment - banalne. Idzie dwóch pandemicznych młodzieńców. Gdzieś. Mam nadzieje, że oni wiedzą gdzie. W tle plakaty reklamowe. I co? I nic. Ale wystarczy spojrzeć na gest dłonią, kierunek spojrzenia, treść plakatów. Historia pisze się sama. Nie piszę jaka mnie się napisała. Kolejny raz - brawo Autorze.


2020-09-19 17:32:45 przez andrzej08
Gdybym nie znał specyfiki tego portalu, można by pomyśleć, że zdjęcie do dupy. Portalowa "łaska pańska" na pstrym, koniu jeździ. Tylko to już nie koń tylko chabeta. Złośliwa, bez wyobraźni. Ale zdjęcie do dupy nie jest. I Ci, którym już złośliwość chwili minęła, tez to wiedzą. Nie szanowni państwo. Zachowujecie się częściej niż czasami jak osobnik powyżej. Uśmiechnięta, życzliwa petentka w pogoni za cynicznie uśmiechniętym osobnikiem. Bardzo kontra!


2020-09-14 09:19:41 przez gryzzli
Ja tam w portrecie lubię wyraźny światłocień i pod tym względem powyższe foto jest git. Okularków bym się nie czepiał, są "czaderskie". Jedynie mógłbym zwrócić uwagę na nieco przyciasny kadr ale nie stanowi to jakiejś ujmy dla obrazu. Obróbka rodem ze Złodziejewa i choć sam za taką nie przepadam, to zdążyłem przywyknąć i jak się innym podoba to czemu mnie miałaby przeszkadzać. Równowaga kolorystyczna na granicy lecz nic się nie gryzie i odbiór jest przyjemny. W portrecie msz najważniejsze są emocje, światło i kompozycja, aspekty techniczne również, co tutaj jest ok. Mały niedosyt jak dla mnie stanowi ustawienie modelki (linia ramion stwarza wrażenie masywu) i jak wcześniej mówiłem odrobinę ciasno w kadrze. Poza tym myślę że ciemnia to nie jest dobre miejsce dla tego typu pracy, więc skromnie zaproponuję kontrę.


2020-08-30 10:37:43 przez therion
Analizę Andrzeja poleciłem, nie zgadzając się jedynie ze wzmianką o kolorach. Nie widzę tam błękitu, a jakiś dziwny niebieski. Kolorowy gradient, przesadzony orton?Niespójność temperatury barw mocno mnie razi. Bardzo niedokładnie zostało obmalowane też niebo, co widać nawet na miniaturce. Cytując słowa pewnego wybitnego pejzażysty który powiedział kiedyś, że człowiek wymyślił dodge&burning po to by naprawiać pomyłki Boga, dodam od siebie, że po to też mamy PS'a wraz z wtyczkami i filtrami wszelakimi. Głównym ich zadaniem jednak winna być pomoc w rozwiązywaniu problemów przed jakimi staje pejzażysta, a nie kreowanie kolejnych...Filtry nikka czy inne wynalazki w krajobrazie najlepiej spełniają swoje zadanie jak nie widać czy i jakie były w użyciu. Zdaję sobie też sprawę z tego w jakiej kategorii praca została opublikowana, że fabularna pozwala na dużo i to nie jest też tak że dyskwalifikuję zabiegi do których sam się nie uciekam. Potrafię a nawet lubię jak autor oszuka mnie sprzedając mi swoją wizję ale na jakimś poziomie, ze smakiem i bez rzucających się w oczy błędów w edycji. Jeszcze lepiej jak o efekcie końcowym zadecyduje fotografując, na miejscu. Wcisnąłem "nie publikuj", kontry nie wcisnę, przynajmniej na razie bo zamiast tego gorąco zachęcał będę autora do ponownej edycji. Decyzja należy do Ciebie autorze. Zgadzając się z Andrzejem kadr uważam za ciekawy i że na to po prostu zasługuje, w innym wypadku bym się tak zapewne nie rozpisał. Pozdrawiam.


2020-08-29 16:44:57 przez andrzej08
Taka nasza mała apokalipsa. Bałagan na prawo, bałagan na lewo, a środkiem pogłębiająca się nicość. I co z tego, że oba brzegi starają się "trzymać kupy", walczyć o swoje istnienie, gdy rów nieubłaganie pogłębia się. W BW wiele ze szczegółów mogłoby zaniknąć. Zatarłaby się beztroska lasku, zniknąłby błękit. Ciekawy i inspirujący obraz. Kontra


2020-08-21 19:48:43 przez andrzej08
Margh zaczarowałaś tytułem los tego zdjęcia. I bęc. Spadło tam gdzie spaść nie powinno. Na szczęście ja się nie znam i wolno mi takie bezeceństwa opowiadać. 1. Ciekawe "wymieszanie" zimnych i ciepłych barw. 2. Ładnie ta ławica buduje diagonalną kompozycję. 3. Ramka trochę mi burzy patrzenie na obraz. Ale przecież do czegoś przyczepić się trzeba. 4. Bardzo martwa i chłodna natura. 5. Kontrastu i nasycenia barw tyle ile sam bym zrobił. To tak technicznie. 1. Drugi szereg nigdy nie jest słyszany, a pierwszy ma wszystko w ogonie. Proponuję zdjęcie do Kontry. Pozdrawiam :)


2020-08-15 09:55:54 przez jagger
Ten pomnik na Krakowskim jest w takim miejscu, że można obfotografować go na kilkanaście sposobów. Czemu akurat z takiej żabiej perspektywy? Praktycznie sylwetka jest nieczytelna na tym czarnym tle widać tylko flagę. Można było spróbować od Kopernika lub banku Millenium albo od strony Uniwerku. Pod stopami chrystusa od strony banku jest widoczny bardzo ważny napis Sursum Corda. To wszystko mogło z tą flagą fajnie zagrać. A tak niestety przekazu nie widzę. pozdrawiam.


2020-07-12 07:50:23 przez jagger
Rybka albo ultraszerokie szkło ma taką wadę w streecie że czasami w kadrze mieści się za dużo grzybków i właśnie tutaj tak się stało. A wystarczyło by się skupić na kobiecie i gorylu za oknem bo fajnie ze sobą 'gadają' Cień w PD też rozprasza uwagę.Samo BW przy takiej obróbce trochę płaskie w tak ostrym świetle.


2020-04-20 06:04:30 przez bakulok
Na dzisiaj tematycznie łączy się z zakazem wychodzenia z domu spowodowane pandemią, wymarłe miasto w normalny dzień i ten rowerek pozostawiony na chodniku z trąbką, która chce wręcz krzyczeć. Portal ma ambicje o pokazywaniu prac o walorach artystycznych o czym wielu sie tak spontanicznie wypowiada odrzucając zarazem bardzo dobre zdjęcia twierdząc że, co prawda bardzo dobrze są wykonane, z ciekawym tematem, ale nie ma nic w nich artyzmu z czym ja osobiście się nie zgadzam, dobre zdjęcie to jest dobre zdjęcie i trudno doszukiwać się w takich tematach jak krajobraz czy natura, przyroda, makro, gdzie pokazywana jest w większości przyzpadków rzeczywistość, gdzie artyzm leży w wykonaniu i tematyce tak jak np macro, co dziwne to tu jest takie właśnie zdjęcie które zmusza wrażliwych do głębszej refleksji, i co, i nic. Technicznie nie jest zbyt doskonałe ale w przekazie już jest, skala ocen jest duża gdzie można dać wyraz niedomaganiom.


2020-04-03 13:40:48 przez bakulok
Wbrew pozorom nie banalna to fota lecz posiadająca bardzo głęboko osadzoną myśl dzisiejszej rzeczywistości, oczywiście dla tych co są chociaż w części są realistami. Od strony wykonaniazarówno kompozycyjnej jak i technicznej nie można mieć zastrzeżeń. Sztuka zawsze biorąc historię, uczestniczyła w tym co się działo, jak i w tym co się aktualnie dzieje. Nie akceptowalna jest taka sztuka która w swoim wyrazie obraża lub w swym wydaniu jest wulgarna, tutaj pokazuje jak się wszystko bardzo pogmatwało a tylko kaczuszka jest taka ładna, kolorowa i rzucająca się w oczy na tle tego zagmatwania co jak w każdej sztuce, jednym może się podobać a innym nie, lub nawet zdecydowanie nie.


2020-03-28 18:16:42 przez brownsville
O ZDJECIU Zaplanowane w szczegolach. Miałem możliwość zrobienia kilku ujęć, z pierwiastkiem ludzkim I bez. Co zadecydowało o zaprezentowaniu tej wersji? Analizując ujęcia doszedłem do wniosku, ze obecność człowieka w kadrze (za krata) dawałaby odbiorcy poczucie bezpieczeństwa. To, ze nie ma nikogo/niczego pomiędzy widzem i patrzącymi z obrazów drapieżnikami wprowadza pewien element napięcia. Czułem je kadrując i taka wersja wydala mi się o wiele lepsza. To co w całej scenie mnie zaciekawiło, to pewna analogia do zoo, ale z istotna różnica. Tam zwierzęta są groźne, ale patrzą na widza przez mocna i nie do sforsowania kratę. W powyższym ujęciu krata oddzielająca widza od obrazków ze zwierzętami jest niemal słyszalna (taka kratę przeważnie można skojarzyć z dźwiękiem jej rozsuwania) przez co tym bardziej czuć niepokój. Reszta to tylko kompozycyjne umieszczenie oczu zwierząt w linii mocnych punktów i pomiędzy kratami, tak aby kontakt wzrokowy był jednoznaczny. O ANALIZACH Pod moimi zdjęciami (ku mojej uciesze) pojawiają się czasami analizy. Jest to dodatkowy podmuch odczuć, które ktoś postanowił obszerniej niż komentarz przedstawić. Zawsze mi miło łechce próżność, to ze ktoś zechciał się pochylić nad praca i podzielić się przemyśleniami. Każdą analizę wnikliwie czytam i próbuje odnieść ja nie tylko do konkretnej pracy ale i do ścieżki, która sobie deptam w świecie swoich fotograficznych poczynań. Patrząc na moje prace na przestrzeni kilku dobrych lat, również tu na FF, widzę jak zmieniło się moje podejście i rozumienie pewnych spraw. Tych dotyczących własnej drogi, ale również tych które są ważne jeśli chodzi o odbiór innych kategorii, technik itp. Sam próbuje czasami pisać analizy. Może trochę koślawo i niezgrabnie nieraz, ale zawsze pod pracami które zasługują na cos więcej niż tylko komentarz. DO ANDRZEJA08 Na portalu fotograficznym obraz powinien przemawiać przede wszystkim. Czy słowa mogą dodać cos do zdjęcia? Mogą i to dużo. Dają cos widzom, dają cos autorom prac i dają wreszcie cos autorom analiz. Mnie Twoje analizy Andrzeju dają dużo jeśli chodzi o czytanie obrazu. Nie tylko te, które powstały pod moimi zdjęciami. Życzę Ci (przekornie oczywiście) żebyś nie wytrwał nigdy w postanowieniu, które od czasu do czasu przypominasz :) Sprawdziłem parę liczb: wystawionych analiz 156, poleconych 1092. Pisz dalej Andrzeju , bo robisz to świetnie, a audytorium (o czym liczby tez świadczą) jest. OGOLNE PRZEMYSLENIE Zachęcam do pisania i czytania analiz. To jest forum fotograficzne, gdzie rządzi obraz, ale słowo może dodatkowo pobudzić do twórczych rozważań. To miedzy innymi mnie trzyma na FF. Pozdrawiam wszystkich ;)


2020-03-21 18:54:41 przez andrzej08
Zdaję sobie sprawę, że może to już trącić nudą. Kolejna analiza pod zdjęciem tego Autora. Odczucia nudy biorę na klatę. Kolejna wartościowa (w moim odczuciu) praca Autora ląduje w Ciemni. Już dawno przestałem mieć "pretensje" do publiczności. I z uporem godnym lepszej sprawy drążę temat potrzeby edukacji tejże Publiczności - szczególnie tej ochoczo wciskającej "nie publikuj" pod każdym mniej oczywistym obrazem. Domyślam się, że Autor szczególnej wagi nie przywiązuje do tego gdzie jego obraz ląduje. I nie dla Niego to piszę. On wie. Technicznie: jak zwykle zgrabne B&W, z kontrastem w odpowiedniej wartości. Kadr w moim odczuciu odpowiednio dzielący obraz w poziomie na "wybieg" oraz zwierzyniec. Pionowość krat daje odpowiednie wrażenie mroczności. Kompozycja zmusza nas do zaglądania w gardziel czarnego kociska (z którym w innych okolicznościach nie chciałbym się spotkać). Artystycznie: Jesteśmy, czekamy, wejdź. Jeżeli będziesz (gościu) wystarczająco szybki - dobiegniesz do drzwi. I jak napisał @indywidualista w komentarzu: "element ludzki" podniósłby ciśnienie oglądającym. Bez względu na kichanie. Ale brak tegoż stanowi o nieoczywistości, o której wspominałem powyżej. I niech tak zostanie. Była "Umarła klasa" niech będzie "Umarłe ZOO". Z pozdrowieniami dla Autora i propozycją do Kontry.


2020-03-05 20:56:56 przez andrzej08
Los zdjęcia wydaje się przesądzony. A szkoda. Może z racji własnego wieku, a może tez i z innych (poza fotograficznych) powodów, darzę zdjęcie dużą sympatią. Stąd też mój wcześniejszy głos na tak. Technicznie: nic nie zmieniałbym w kadrowaniu (w końcu to nie moje zdjęcie). Ta ilość, wydawałoby się zbędnej trawy, ma swoje uzasadnienie. Kontrastu w sam raz. Postać, wraz ze swoim przyjacielem w naturalny sposób koncentruje wzrok. Światło, jak na porę dnia, trudne do artystycznego malowania. Artystycznie: zwykle (i w tym przypadku) jestem przeciwnikiem tytułów. Obraz , to obraz. Jest samotność, jest atmosfera opuszczenia i zapuszczenia. Smutne, ale miło budujące nastrój. Kontrę wcisnę z przyjemnością.


2020-02-18 21:51:29 przez brownsville
Uważam, ze to bardzo dobre zdjęcie i ta krótka analiza niech będzie niejako w jego obronie. Podoba mi się tu uchwycona chwila. Moment przed wyjściem do publiczności i widać dokładnie skupienie i pewnie przewijaną w głowie (skrupulatnie ułożoną przez sztab) mantrę, którą lada chwila dostanie łaknący jej jak kania dżdżu lud, ale jednocześnie jest w tej pozie cos co sprawia, ze patrzę na nakręcana marionetkę. Zupełnie jakbym widział z tylu postaci kluczyk, który dopiero co nawinął do oporu sprężynkę w środku. Za chwile odliczanie 3..2..1...i zaczyna się walka o rząd dusz. Dość gorzką obserwacja jest to, ze na tym zdjęciu mógłby być w zasadzie jakikolwiek polityk dowolnej opcji. Wszak mechanizm władania umysłami działa we wszystkich obozach tak samo. Na różne kampanie zawsze patrzę z zaciekawieniem, chyba bardziej od strony socjo-spolecznej i tego jak za pomocą różnych narzędzi wpływa się na ludzi i ich postrzeganie rzeczywistości. Robi to w zasadzie każde ugrupowanie, i to nie tylko polityczne. Zakończę cytatem z piosenki "Duzia Woda" Świetlików: "A najbardziej lubię okres przedwyborczy. Zaraz się pojawi tak jak zawsze ta pierdolnięta husaria." Ta praca dużo mówi o współczesnym świecie. Nie tylko tym politycznym. Kontra.


2020-02-12 14:17:05 przez andrzej08
Policja już dzwoni Że pani Go goni Że oczy zasnute ma mgłą Że myśli, że czuje I gdzie się wykluje Szał zmysłów, lecz gdzie one są Wysoko czy nisko Daleko czy blisko Gdzie palce kierować, aż wre Czy z boku, czy z tyłu Pokieruj mnie, miłuj Az wspólnie znajdziemy "punkt G" Taka mała fraszeczka. Obawiałem się, że tak kierować się będą losy tego zdjęcia. Zdjęcia z humorem, z pomysłem, z kontrastem myśli i kolorów. Na wszelki wypadek już wciskam Kontrę, chociaż nie mam nic przeciwko (a wręcz przeciwnie) lokalizacji tegoż w GN.


2020-02-04 21:13:31 przez andrzej08
Tak sobie siedzę. I tak sobie patrzę. Przed chwilą poprosiłem Moderatora o usunięcie swojego zdjęcia z Inferii. Przez chwile naszła mnie smutna refleksja - znowu nadchodzi czas na dłuższy urlop. Mam też nadzieję, że jakiekolwiek zdjęcie nie sprowokuje mnie do popełnienia tego czegoś w charakterze analizy. Tyle prywaty. Czy dziwić się należy, że to zdjęcie jest w Ciemni? A po co. Czy zastanawiać się nad czymś mniej oczywistym? A po co. Czy jechać po najłagodniejszej drodze intelektualnego wysiłku? A jakże - głowa przynajmniej nie boli. I nie opowiadajcie głupot o cięciach i tym podobnych bzdurach. Ponieważ wysiłki Administracji w zakresie edukacji oceniających i komentujących już dawno przeszły do swoistej "ciemni", bez przyjemności podam podstawowe recepty dla "krytyków". Za "BOZNAŃSKA Non finito": " Przy oglądaniu obrazów należy mieć zawsze minę krytycznie uśmiechniętą. Dobre wrażenie robi też szybkie przybliżanie się i oddalanie od obrazu. Uwagi można czynić następujące: - Rysunek nieszczególny; ale koloryt - ! - Koloryt mierny; ale rysunek - ! - Istna symfonia barwna! - Zła perspektywa! - Oprawa zabija obraz! - (Ironicznie): Nowa sztuka! - (Z nabożeństwem): Nowa sztuka! - (Z namaszczeniem): Sztuka!!! Uwaga: Ten ostatni okrzyk można zawsze i wszędzie wydawać, zwłaszcza gdy się jest w towarzystwie damskiem." To przewodnik z 1903 roku. Nie będę tego odnosił do treści 95% komentarzy stosowanych na portalu. I tym mało optymistycznym akcentem - do napisania się z Państwem. A zdjęcie do Kontry proponuję. Ta zawartość spojrzenia jest godna każdej galerii.


2020-01-11 19:10:24 przez andrzej08
Nowoorleański pogrzeb - pogrzeb (ustawiczny) odrobiny chęci postrzegania inaczej, obok, głębiej, dalej, w poprzek. Kolejny raz coś innego niż to czego interpretować nie trzeba; bo widać; bo myślenie ma weekend. Podobno do wszystkiego można się przyzwyczaić. Może i można. A może trzeba dzwonić, dzwonić i dzwonić aż ktoś będzie miał ten dzwonek usłyszeć. Bo go słychać. Tylko udajemy, że nie dzwoni dla nas. Na nas. Nie mam ambicji stać się interpretatorem praz Autora, bo ani taka siła, ani umiejętności. Pierwsze skojarzenie gdy zobaczyłem ten obrazek, to absurdalny dla naszej "kultury pogrzebowej", to Nowy Orlean z orkiestrami pogrzebowymi, z tą smutną radością. Sam obraz niesie sobą radość. Muzykę. Proponuję do Kontry


2019-12-16 20:47:47 przez andrzej08
Jestem wdzięczny Autorowi za choćby jedno zjawisko: przyzwyczaił mnie do śledzenia swoich prac we wszystkich ich elementach, z widocznymi napisami włącznie. Wszystko ma sens. Wszystko może być ze sobą powiązane. Sam świadomie zrezygnowałem z uprawiania tej kategorii z jednego podstawowego powodu: nie potrafiłem wygenerować (z otaczającej rzeczywistości) sceny, gdzie co najmniej trzy elementy wchodzą z sobą w interakcję. Gratuluję i zazdroszczę tej spostrzegawczości. Nie będę tych wzajemnych relacji wskazywał; niech to pozostanie zabawą w spostrzegawczość (wzorem wcześniej ogłoszonego konkursu) dla zainteresowanych. Wszystko mi w tym obrazie odpowiadało i odpowiada. Opowiadało i opowiada. Z przyjemnością polecam do Kontry.


2019-11-14 10:05:52 przez gryzzli
Praca silna w przekazie i mz nie powinna zalegać w czeluściach ciemni. Z technicznego punktu widzenia nie cięcia tutaj bolą, są jak najbardziej zasadne. Jedynie mam mały niedosyt interpretacyjny z tytułu asymetrii cięcia przedramion i światła na dłoniach. Jak napisałem nie traktuję tego jako błędu technicznego a jedynie osłabienie siły przekazu. Z tego też powodu proponuję przeniesienie zdjęcia do kontry, mz obraz jest na tyle kontrowersyjny aby się tam znaleźć.


2019-11-10 00:06:01 przez wildwhisper
Często zdarza mi się zalogować do FotoFerii z powodu jednej pracy... Nie tajemnicą jest, że każdego dnia przeglądamy zdjęcia na Tym Portalu bez logowania się, bo nam się nie che, albo po prostu nie mamy czasu na komentowanie i ocenianie, a chcemy szybko rzucić okiem, jak na codzienne wiadomości w prasie czy telewizji... W tym przypadku u mnie było nieinaczej... Dużo szumu... technika dzisiejsza odbiega od szumu,moda zdecydowanie idzie w stronę klarownego obrazu o najwyższej rozdzielczości, HD, Full HD, HQHD, 4K, 6K, 8K, Srylion K... A gdzie w tym wszystkim mowa o treści ??? Treść niestety nie możebyć przez firmy wszelkich sprzętów materiałem sprzedażowym, bo by musieli do sprzętu dorzucić w doklejce jakiegoś kreatywnego homo sapiens... Zatrzymajcie się proszę, zwolnijcie, wrzućcie na niższy bieg... i wemgle idzie sporo zobaczyć, kiedy czasu i chęci więcej... Ja tutaj widzę syna a możę wnuka rolnika, który z łaski swej na grądzie pozostawił ten pomnik historii/przyrody. Widzę tutaj mieszczanina, który w niedopasowanych kaloszach rankiem wyszedł posłuchać rykowiska... Widzę tutaj pod względem technicznym... zrównoważoną kompozycję,pomimo skali bohaterów i dysonansów światłocienia, Widzęrównież to czego nie widzę, a mógłbym zobaczyć... a to cenne,kiedy obraz pobudza wyobraźnię.


2019-11-03 15:12:32 przez brownsville
Czy to apokaliptyczna wizja ostatecznej drogi pośrodku otaczającej wszechświat pożogi? A może spokojny popołudniowy spacer wśród ognistych jesiennych płomieni? Tego nie wiem, ale z pewnością warto pod ta praca pozostawić jakiś ślad choćby w formie krótkiego wpisu. Nie znaczącego wiele jeśli chodzi o glosowanie (już nie) i nie wnoszącego wiele do trajektorii pracy w FF, ale na wszelki wypadek zaznaczającego fakt, ze nie przechodzi ta praca bezgłośnie. Nie zasłużyła w moim przekonaniu na Ciemnie. Pobudza wyobraźnie faktura kresek i intensywna kolorystyka. A do samej pracy pasuje mi taki cytat: "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". To monolog Julesa z Pulp Fiction. W wyobraźni widzę go, mówiącego to do tych co byli na NIE :) Kontra.


2019-10-16 16:39:13 przez andrzej08
Bardzo ciekawa formuła. Ożywienie martwej natury lub jeszcze inaczej: co mogą powiedzieć nam, o nas, sprzęty używane codziennie, obok których przechodzimy beznamiętnie. Które stanowią tło dla naszego dnia. Takie nasze podstawowe wyposażenie, którego trzymamy się kurczowo, bo nie możemy się z nimi rozstać, bo są pomocne. Lewe zdjęcie obrazuje wyłącznie przedmiot narracji. Martwa natura z krzesłem. Ale w prawym przedmiot narracji staje się podmiotem. Pan Wojtek Wojda stanowi (w moim rozumieniu) bardziej tło dla opowiadającego historie krzesła niż jest narratorem. Brawo Autorze za taką opowieść.


2019-10-11 18:38:49 przez fotoferia
Zdjęcia Dnia coraz częściej przechodzą do GN z Ciemni (lub z "drogi do Ciemni") Bardzo Was zachęcam do otwartości spojrzeń i głosowania jak _"krytyk",_ a nie _"konsument"._ https://www.fotoferia.pl/read/Glosowanie


2019-09-24 14:38:58 przez andrzej08
Co potrafi się dziać za zamkniętymi drzwiami: złudzenia, ulotności i wszystko to o czym można opowiedzieć tylko kuszącemu wężowi. Smacznie zbudowana scenka intymności i tajemniczości. Każdy z wykorzystanych elementów (drzwi, kształt stołu, nawet drobny fragment fotela) ma swój sens. Światło miękkie, zastane, bez ostrego kontrastu, bez edycyjnych udziwnień znakomicie łagodzi napięcie; tak jak i kolor ścian. Linie: tam gdzie ma być łagodnie - jest łagodnie. Tam gdzie mają odcinać obraz od rzeczywistości - tam odcinają. Wszystko mi pasuje w tym obrazie. A opowiedzianą sobie historię pozostawiam w pamięci. Proponuję obraz do Kontry. Pozdrawiam Autora :)


2019-09-17 19:38:46 przez andrzej08
Byłem na tak, jestem na tak i będę na tak. W odczuciu starszego pana to nie postać jest istotna, jej doświetlenie lub jego brak. Jak Autor był uprzejmy podkreślić tytułem to "kałach" jest ważny, bo są miejsca i czasy gdzie "kałach" jest najważniejszy. Poprzednik "kałacha" wmaszerował sobie swobodnie 80 lat temu. "Kałach" wszedł we wrześniu gdy mali chłopcy biegali jeszcze w krótkich spodenkach. Do dzisiaj, w wielu miejscach na świecie, chłopcy w krótkich spodenkach marzą o "kałachu". Koszmary. Gratuluję Autorze i pozdrawiam


2019-09-14 09:12:42 przez andrzej08
Ponieważ dyskusja już znacznie odbiega od podstawowego tematu, którym powinno być zdjęcie, pozwolę sobie na kilka wspomnień: 1. Jeszcze jakiś czas temu "Kontra" była miejscem dla Wielu ulubionym. I trudno było się temu dziwić. Bardzo ważną przesłanką skierowania tamże zdjęcia była dyskusja. I treść tych dyskusji stanowiła wartość samą w sobie. Teraz obserwuję zjawisko: była/byłem na tak - kontra. Chyba nie takie było przesłanie tworzenia tej galerii. Spróbujmy wrócić do źródeł. 2. Funkcja edukacyjna Fotoferii praktycznie wypaliła się. Warsztaty, mimo ostatniego zrywu, umarły naturalną śmiercią. Na portal przychodzą (jeżeli przychodzą) wyłącznie wytrawni artyści, którzy nauk nie potrzebują. Spróbujmy wrócić do źródeł. 3. Ciemnia. Tak jak spadały wartościowe zdjęcia tak spadają. Tylko szybciej i w większym odsetku. O zasadach głosowania nie mam zamiaru rozprawiać. Powiedziano na ten temat chyba wszystko. Nie zmieni to jednak podejścia tej części Użytkowników, która zawsze jest na nie. A ich udział, przy spadku liczby Użytkowników, znacznie wzrósł. I nic tu nie pomoże, ani jawność głosowania. Nie wracajmy do źródeł. 4. Wystarczą palce dwóch rąk aby policzyć aktywnych, którzy tych palców używają do klawiatury. 5. Smutno tak jakoś.


2019-09-09 16:12:52 przez bakulok
Bardzo dobre zdjęcie i przypuszczam że duży wpływ na to że wpadło do ciemni miały na to pisane bezpodstawne sugestie @ziehm, o jakimś słońcu i kątach padających promieni, czy innych licznych dowodach jemu tylko znanych, że promienie dodane są w photoshopie i to uparcie było czynione mimo zapewnień autora, że nic w tym zakresie w photoshopie nie robił. Często inni sugerują się takimi wpisami, tak sądzę było w tym konkretnym przypadku. Samo zdjęcie jest bardzo ciekawe i jak napisał @KeyToo, posiada dużo treści i emocji. Od siebie dodam, że poprawnie skomponowane jak i poprawnie wykonane technicznie, dobrze złapana chwila. Biorę je do swojego ula. Proponuje przesunięcie tego zdjecia do GN bo w pełni na to zasługuje, jestem tego pewny, że po przesunięciu otrzyma szereg złotek, a teoretycznie powinno otrzymać same brązy i to jako oceny naciągane, można to potraktować jako eksperyment