ewa462 - . . Zdjęcie 322390
Zdjęcie pomniejszone - prosimy oglądać na pełnym ekranie


Bezprawne wykorzystanie Fotografii jest naruszeniem praw autorskich do niej przysługujących egzekwowanym na drodze sądowej.
ewa462 - . . Zdjęcie 322390
Statystyki zdjęcia
Data publikacji:2024-02-23
Odsłon: 627
Komentarzy: 23
Ocena: -
Liczba ferii:0
Analiz: 1
Ulubionych: 0
Kontra: 8
Publikacja w FB: TAK
 
Technika wykonania zdjęcia cyfrowe
Format zdjęcia 35 lub mniejszy
avatar_24527
ewa462


Kategoria zdjęcia: FAB:Portret/Stylizacja/Moda


 
avatar_55653
2024-02-26 10:34:49
gryzzli
Komentarz edytowany przez użytkownika

4 poleceń
2 nie polecam

Ja próżniak jestem, więc wiele mi się pisać nie chciało, ale w świetle dyskusji pod tą pracą zdecydowałem, że poczynię analizę.
Zacznę jak zwykle od kadru i kompozycji. Poza ok, oprócz ułożenia dłoni, o czym kolega Kamil napisał, lecz kadr wymaga dopracowania. Byłyby to kosmetyczne zabiegi ale, przesunąłbym całość góra-dół ( więcej góry mniej dołu) lecz niewiele. tak samo umiejscowienie planu w poziomie jest niezbyt przekonujące. Troszkę więcej luzu w kadrze i przesunięcie modelki w prawą stronę kadru dałoby mz należyty efekt. Delikatny skręt kadru w lewo, też przysłużyłby się jego dynamice, pomimo że ujęcie jest statycze.
Światło, ładne aczkolwiek mz zbyt niskie i słabo opanowane. Widać to na twarzy, szyi i kolii. Dłonie w stosunku do reszty w zbyt głębokim cieniu. Jeżeli o inne aspekty techniczne chodzi, to ewidentnie ostrość siadła na kokardzie, jej części znajdującej się bliżej czubka głowy, a nie na twarzy. Zabiegi dokonane na twarzy właśnie, zepsuły cały efekt. Poziom wyostrzenia całego zdjęcia również źle wpływa na jego odbiór. Jeszcze słów kilka o GO. Otóż jej rozkład jest co najmniej dziwny, a to przez jak domniemywam miejscowe rozmycia i wyostrzenia zdjęcia. Kolia na piersiach jest całkowicie poza GO, natomiast skóra w tym miejscu wygląda na w miarę ostrą. Dziwnie też zdjęcie na wysokości prawej dłoni od talii jest rozmyte, natomiast powyżej już nie. Sorry, ale żadne szkło tak nie rysuje. Poza tym prawa część kadru na tej samej wysokości jest ostra a lewa nie. Przecież to ta sama płaszczyzna GO. Poza tym dół sukienki po lewej ostry, a dłoń mocno nieostra. Wszystko to sprawia że gubimy się w odbiorze tej pracy, narracja jest niezbyt zrozumiała w tym wypadku dla odbiorcy. Jest jeszcze kilka drobiazgów które celowo pominąłem, bo nie stanowią już one bezpośrednio o wartości pracy, ale za przeproszeniem autora, w moim odczuciu studio to jest wyzwanie, tutaj trzeba panować nad wszystkim, więc poprzeczka wisi bardzo wysoko. Jeżeli można wybaczyć wiele błędów przy fotografii np. ulicznej, to w studio już nie. Pozdrawiam wszytkich i dobrego światła życzę.


avatar_55653
2024-02-24 08:22:32
gryzzli
Zgloś do moderacji
Nie kupuję tak wyostrzonej twarzy. Ewidentnie ostrość nie siadła tu gdzie trzeba. Zabiegi poprawcze jedynie popsuły zdjęcie.

avatar_9285
2024-02-24 11:10:52
izis aff
Zgloś do moderacji
A ja jestem na tak. Podoba mi się ta kobieca prezentacja.

avatar_7616
2024-02-24 16:01:59
bakulok
Zgloś do moderacji
publikuj

avatar_19304
2024-02-24 18:24:36
wildwhisper
Zgloś do moderacji
Zwykłe, poprawne foto z mało subtelnym światłem jak na taką stylizację, o której zbyt wiele jak na mój fotograficzny gust. Fotografia w sam raz do portfolio modelki... Odnośnie mankamentów, to trochę mało konsekwentnie: bałagan przy uchu modelki, uskoki na krawędzi sukni, część zmarszczek usunięta, część pozostawiona...

ogólnie z potencjałem ale chętnie zobaczę inne z tej sesji...

avatar_56679
2024-02-24 22:32:28
keytoo_
Zgloś do moderacji
Nie wyszło to dobrze. Wypunktowane mankamenty zostały przez Kolegów wyżej. Od siebie dodam, że dłoń prawa modelki niefortunnie ułożona wzdłuż linii i kontrastuje takie ułożenie z ułożeniem drugiej dłoni, również niezbyt poprawnie ułożonej. Palec wskazujący...
Światłem bardziej oświetlona klatka piersiowa od twarzy modelki... aczkolwiek światło ciekawe mz. Znalazłoby się jeszcze kilka rzeczy. Nie publikuj.

avatar_56373
2024-02-24 23:13:39
jasmin
Komentarz edytowany przez użytkownika
Zgloś do moderacji
@keytoo_ przecież palec wskazujący podąża za ułożeniem całej dłoni, a więc jest tutaj zwięczeniem linii ciała/uda. To już zwyczajne doszukiwanie się nieistniejącego.
@wildwhisper, jeśli bałaganem nazywasz kręcone włosy, to mnie to co najmniej zdumiewa.
Sukienki mają marszczenia. To takie proste.

avatar_56373
2024-02-24 23:21:52
jasmin
Zgloś do moderacji
Tak.

avatar_56679
2024-02-25 00:06:02
keytoo_
Komentarz edytowany przez użytkownika
Zgloś do moderacji
@jasmin palec wskazujący lewej dłoni modelki jest źle ułożony tak jak i źle mz jest ułożona prawa dłoń. Nie chodzi o żadne zwieńczenie linii, tylko o ukazanie odpowiednie formy.
Albo między palcami jest materiał sukni i tak to wygląda albo palec zawija się na udzie. Jest wyraźnie krótszy i formą mi to nie pasuje. Prawa dłoń za płasko schodzi po linii ciała. Mz powinna być bardziej przesunięta w stronę drugiej dłoni i bardziej pokazana.
Tobie może to nie przeszkadza, tak jak i cała masa innych błędów, mi przeszkadza. Nikt nie powiedział, że układanie dłoni i rąk jest łatwe. Pozdrawiam.

avatar_56373
2024-02-25 00:11:06
jasmin
Zgloś do moderacji
Dłonie mają różne kształty. Cieszę się, że nie moje. ;)

avatar_56679
2024-02-25 00:23:31
keytoo_
Komentarz edytowany przez użytkownika
Zgloś do moderacji
@jasmin
Co nie Twoje? Bo nie rozumiem.

Uważam, że najcięższe grzechy podniósł i tak Rafał, bo usuwanie zmarszczek i grzebanie na skórze w taki sposób, że widoczne są ślady, to ja tego nigdy nie przełknę. Nawet, gdy Autor uświadamia mnie, że tego nie robił ;) Pod kokardą jest ewidentny ślad pionowy na czole po usuwaniu czegoś. Tobie się to podoba? Zdumiewasz mnie.

Dobrej nocy Jasmin zmykam spać :)

avatar_19304
2024-02-25 11:03:08
wildwhisper
Zgloś do moderacji


to wygląda źle, tak jakby włosy z ucha wychodziły ;)

A kręcone włosy lubię bardzo :)))

avatar_7616
2024-02-25 12:51:36
bakulok
Zgloś do moderacji
Ale się czepiacie, podpowiem dodatkowy temat że paznokcie nie pomalowane . Bardzo fajny portret bo jak dla mnie to nawet ten cień jest fajny,

avatar_56373
2024-02-26 09:15:11
jasmin
Zgloś do moderacji
@keytoo_, dobrze, że nie moje zdjęcie, ponieważ nie przetrwałabym tego napięcia. ;)
Nie dostrzegam tego co Ty, odnośnie usuwania zmarszczek.

@wildwhisper, przecież wyraźnie widać, że to kosmyk włosów, znacznie powyżej ucha.

Pozdrawiam, i przepraszam za wtręty, zwłaszcza Autorkę.

avatar_24527
2024-02-26 16:42:19
ewa462
Komentarz edytowany przez użytkownika
Zgloś do moderacji
Przede wszystkim pragnę wyrazić wdzięczność za zaangażowanie w dyskusje dotyczącą tego zdjęcia oraz za poświęcenie uwagi temu tematowi.

Choć nie zamierzam bronić tej pracy w sposób bezwarunkowy chciałabym odnieść się do wypowiedzi poprzedników, sprostować pewne domysły oraz pomóc zrozumieć moją intencje.

Rozumiem, że kwestia ostrości na twarzy może budzić różne interpretacje, ale według mojego subiektywnego doświadczenia fotograficznego, jest ona wystarczająca i naturalna. Co do zabiegów poprawczych to warto zaznaczyć, że zdjęcie zostało wywołane z formatu RAW i poddane edycji w programie do obróbki zdjęć. Zmarszczki na sukni zostały częściowo usunięte, pozostawiłam cześć z nich aby uniknąć efektu zbyt sztucznego i sterylnego co niedawno Grizzli mi zarzucił pod innym zdjęciem.

Co do stylizacji, trzeba zrozumieć, że była ona zamierzona od samego początku - miała nawiązywać do klimatu retro, miało być filmowo i stylowo.
Czy ta stylizacja się podoba czy nie, nie mnie to oceniać.

Co do kwestii włosów, przyznaje, że mogłam lepiej dopilnować ich wyglądu, zwłaszcza jeśli chodzi o ten "bałagan" przy uchu, ale tak szczerze to przy tych kręconych włosach mi to nie przeszkadza, uważam ze modelka ma inne walory na których warto skupić uwagę.

Co do sugestii dotyczącej ułożenia dłoni, będę miała to na uwadze podczas kolejnych sesji zdjęciowych. Chociaż myśle, że jak prawa dłoń bardziej była by ułożona w w stronę lewej to wylądowała by na "broszce" a tego nie chcemy, bo ktoś by zarzucił, że modelka trzyma się w tym miejscu gdzie nie powinna :D

Rozumiem także uwagi dotyczące oświetlenia i ostrości. Warto jednak podkreślić, że ostre filmowe światło było ustawione pod wysokości modelki. Zdjęcie nie było sztucznie lokalnie rozmywane w Photoshopie. Ostrość została zachowana zgodnie z parametrami aparatu i charakterystyką obiektywu, którym było wykonane.

W końcowym słowie chciałabym podkreślić, że sztuka fotograficzna jest przedmiotem subiektywnych ocen i co dla jednego może być błędem, dla innego może stanowić fascynujący detal. Dlatego też warto pamietać, że każdy patrzy na fotografie z własnej perspektywy a różnorodność opinii jest naturalna cechą tego procesu.

Dziękuje Izis i Jasmin za wsparcie, doceniam bardzo :)

Autora analizy pozdrawiam i dalej czekam z niecierpliwością by w końcu zrobił sesje, wrzucił porządny portret a nie opierał swoje wywody na podstawie teorii, gdybania i domysłach.
Róbmy zdjęcia, bawmy się, praktyka czyni mistrza!
Analiza kompletnie nie trafiona, dlatego nie polecam!

avatar_56679
2024-02-26 17:50:51
keytoo_
Komentarz edytowany przez użytkownika
Zgloś do moderacji
Zdjęcie do Kontry polecam. Ze swojej strony abstrakcyjnej.

Pozdrawiam Autorkę i dziękuję za obszerne ustosunkowanie się do uwag.

p.s.
nie chodziło mi o położenie ręki na broszce ;D

avatar_56679
2024-02-26 18:02:11
keytoo_
Komentarz edytowany przez użytkownika
Zgloś do moderacji
@jasmin a na dłoni przy rękawie dostrzegasz? Lewej dłoni modelki :)

Wytrwałabyś, wierzę w Ciebie ;)

avatar_4959
2024-02-26 18:55:40
spd
Komentarz edytowany przez użytkownika
Zgloś do moderacji
niego żebym chciał się wymądrzać cze coś ale przeczytałem wszystkie wpisy , uwagi, tłumaczenia .
wszystkie mają swoją istotę i wagę . i tak po ludzku to zdjęcie jest poprostu mało eleganckie , ani modelka nie wygląda na nim korzystnie ani światło nie jest korzystne i giną też przepiękne klejnoty w które modelka odziana jest. dlatego byłem na nie
A tak z własnego doświadczenia już całkiem poza oceną sytuacji uważam że użycie materiału srebrowego w tym przypadku który różnie rejestruje barwy ( oczywiście negatyw BW ) byłoby bardzo zasadne gdyż cała fota jest jąkać bez pazura . mówię o tonacji

avatar_19304
2024-02-26 21:45:52
wildwhisper
Zgloś do moderacji
Reasumując

Bardzo się cieszę, że subiektywna ocena dociera jeszcze w tych czasach do twórcy ;))))

I w sumie to najważniejsza jest subiektywna ocena "ogólnie pojmowanej sztuki" i głupim znowu, próbując autorowi wyznaczyć jakieś argumenty składowe, mego subiektywnego odbioru obrazu/ wykonanej pracy, na którą patrzę :)))

avatar_1934
2024-02-27 10:38:58
sandevi aff
Komentarz edytowany przez użytkownika
Zgloś do moderacji
dyskusja pod fota jest bardzo elegancka ... zdjecie zdecydowanie nalezy do kontry, wiec tak klikam :)
pozdrawiam

avatar_56014
2024-02-29 00:32:03
mariag36
Zgloś do moderacji
Kontra.

avatar_56455
2024-02-29 05:43:18
tomasz_z1973
Zgloś do moderacji
Kontra

avatar_19304
2024-03-01 19:52:44
wildwhisper
Zgloś do moderacji
Kontra to idealne miejsce dla powyższej ... ;)
avatar_24527
2024-03-04 19:23:20
ewa462
Zgloś do moderacji
Dziękuje wszystkim za kontry.


This page was created in 0.052596807479858 seconds