pouln - The dark side of the Moon. Cz.2  Monolith ------------------------- Po poprawce. Proszę się cieni nie czepiać - tak ma być, Monolit jest tajemniczym tworem.. Zdjęcie 61305


Bezprawne wykorzystanie Fotografii jest naruszeniem praw autorskich do niej przysługujących egzekwowanym na drodze sądowej.
pouln - The dark side of the Moon. Cz.2  Monolith ------------------------- Po poprawce. Proszę się cieni nie czepiać - tak ma być, Monolit jest tajemniczym tworem.. Zdjęcie 61305
Statystyki zdjęcia
Data publikacji:2012-06-01
Odsłon: 4991
Komentarzy: 25
Ocena: -
Liczba ferii:0
Analiz: 1
Ulubionych: 0
Kontra: 2
Publikacja w FB: NIE
 
Technika wykonania zdjęcia -
Format zdjęcia -
avatar_2295
pouln

The dark side of the Moon


Kategoria zdjęcia: FAB:KreatywnaCz.2 Monolith
-------------------------
Po poprawce.
Proszę się cieni nie czepiać - tak ma być, Monolit jest tajemniczym tworem.


 
avatar_4003
2012-06-02 16:52:40
kmiaskowski

11 poleceń
3 nie polecam

Witam serdecznie autora pracy,

zanim zacznę, chciałbym zaznaczyć, że jest to dopiero druga analiza przeprowadzona przeze mnie na tym portalu. Proszę zatem o wyrozumiałość i zapewniam, że nie piszę tego, by kogoś urazić, a jedynie by pogłębić wiedzę swoją i - mam nadzieję - innych.

Zastanawiałem się dość długo, jak przeprowadzić tę analizę. Praca ta, będąc fotomontażem, wymyka się normalnym kryteriom oceny - przede wszystkim dlatego, że kwestie techniczne - jak naświetlenie obiektów, temperatura i jakość nie są zależne od autora w takiej mierze, jak w przypadku tradycyjnego zdjęcia.

W pierwszym odruchu zamierzałem jedynie zinterpretować tę fotografię. Myślałem bowiem, że jej szczególną wartością jest umiejętne wkomponowanie intrygującego obiektu o proweniencji pozaziemskiej w ten, budzący liczne spory o autentyczność, księżycowy krajobraz. Kiedy jednak rozpocząłem poszukiwania oryginału okazało się, że tylko poszczególne fragmenty zdjęcia pasowały do źródeł. Jak potwierdził później autor, praca została złożona z wielu innych. Tym bardziej więc zasługuje na uwagę efekt końcowy, gdyż sam proces twórczy musiał być bardziej zaawansowany.

Jaki jest zatem charakter tego zdjęcia? Widać na nim parę astronautów pochłoniętych pewnym nieznanym nam zajęciem w otoczeniu piętrzącego się nad horyzontem monolitu, który jak pozwala nam się domyślać miejsce wydarzenia, jest albo wytworem cywilizacji pozaziemskiej, albo produktem pracy widocznych na zdjęciu osób. W jednym i drugim przypadku natura przedmiotu pozostaje dla odbiorcy tajemnicą, a jedyne czego może się on domyślać jest to, że monolit góruje nad wszystkim co go otacza i jest bytem doskonałym - takim przynajmniej zdaje się być. Efekt ten potęguje fakt wyłaniającego się zza bryły rozświetlonej drogi mlecznej - co samo w sobie jest surrealistyczne, gdyż taka sytuacja na księżycu nie miałaby miejsca.

Cała kompozycja nosi w sobie pierwiastek niepokoju i tajemnicy. Jest to z jednej strony praca surrealistyczna, z drugiej zaś ocierająca się o science-fiction. W pewnym też sensie może być odebrana jako swego rodzaju ironia - o czym później. Interesujący jest już sam dobór postaci. Obie zgarbione, jakby skradające się, wykonujące swoje zadania w pełnej konspiracji. Jedna z nich oddala się w kierunku monolitu - jednak bez strachu, bez asysty. Oznaczać to może, że albo bryła stanowi on dla niej rzecz spodziewaną, albo nieszkodliwą i zbadaną. Przypomina mi się trochę stylistyka opowieści Stanisława Lema, szczególnie dwa jego dzieła: Eden i - znany zwłaszcza z kiepskiej ekranizacji - Solaris. W obu przypadkach podróżujący po przestrzeni miedzy-planetarnej odkrywcy napotykają na swojej drodze niezidentyfikowane twory, wzbudzające w nich jednocześnie grozę i niezaspokojoną ciekawość.

Można uznać, że zaprezentowana fotografia opowiada pewną historię. Nie bez błędu padłoby to spostrzeżenie, lecz zdjęcie to robi nawet więcej, rozpoczyna historię, pozostawiając odbiorcy miejsce na własną interpretację.

Podczas analizy tego typu pracy, próba zweryfikowania umiejętności warsztatowych procesu obróbki obrazu wydaje się nie tyle zbędna, co nie na miejscu - dlatego żadna z nich nie zostanie poczyniona. Jest tylko pewne, że autor posiada wiedzę dotyczącą kompozycji obrazu - przynajmniej na poziomie średnio-zaawansowanym. Zbędność takiej oceny wynika z natury zdjęcia i byłaby ona ucieczką od sedna pracy - krzywdzącą dla autora.

Tak jak tytuł nawiązuje do ciemnej strony księżyca - czyli niezbadanej, tajemniczej, tej drugiej której istoty nigdy nie poznamy, tak sama praca posiada dwie strony. Ta pierwsza, snująca historię, budująca fabułę i napięcie oraz druga, który zdaje się być ironiczną odpowiedzią na problem autentyczności wydarzenia, do którego zdjęcie nawiązuje.

Jak pozwala mi przypuszczać jeden z komentarzy autora, ma on wątpliwości, co do prawdomówności mass mediów i oficjalnej wersji wydarzeń wyprawy Apollo 13. Autor nie tylko buduje własną wersję wydarzeń tejże, ale także wstawia ogromną czarną bryłę w samym środku kadru, która wybitnie podkreśla niemożliwość zajścia przedstawionej sytuacji. Monolit jest w tym wypadku jak błąd w równaniu, jak paradoks matematyczny. Jest symbolem mistyfikacji i falsyfikacji, tym bardziej wyraźnym i szyderczym, że zajmuję tak duży obszar.

Niesamowita, fikcyjna i surrealistyczna - fotografia ta przedstawia spójną myśl i powinna być potraktowana jako proces, nie jako wynik.

Dla uzupełnienia analizy warto spróbować poszukać przedstawicieli światowej fotografii, którymi mógł inspirować się twórca tej pracy. Pierwsze moje skojarzenie padło na fotografię "Akt kobiecy przy kamiennym bloku" autorstwa Georga Platt-a Lynes-a. Możemy zaobserwować tam identyczny motyw czarnego monolitu (ustawionego niemal pod tym samym kątem). W kwestii nurtu surrealistycznego wspomnieć można o Herbercie Bayerze i jego zdjęciu 'galopujących brył', fotomontażem zaś zajmował się wybitny fotograf pochodzenia węgierskiego Laszlo Moholo-Nagy.

Pozdrawiam i przepraszam za niecelowe błędy (jeśli takie się pojawiły).avatar_2295
2012-06-01 15:56:40
pouln
Komentarz edytowany przez użytkownika
Zgloś do moderacji
Miło by było usłyszeć dlaczego się nienadaje... jeśli z braku zrozumienia, rozumiem - jeśli zaś z innych przczyn jestem ciekaw jakich.
Jeśli się nie dowiem, świat się nie zawali - wkońcu niewiadoma to też pewna miara i do tematu ładnie pasuje.

avatar_138
2012-06-01 16:15:48
fotonmatic
Zgloś do moderacji
powodów może być kilka, teraz monolit w ogóle nie ma cienia, jest też idealnie prostopadły, moze warto odłożyć na dzień dwa i nabrać dystansu
avatar_2295
2012-06-01 16:25:37
pouln
Zgloś do moderacji
Hmmm, dlatego napisałem że tak ma być ;) wkońcu nie wiadomo czym dokłenie jest - więc może pochłania światło? i nie rzuca cienia ;)
Odn. prostopadłości - nie widze problemu, było by krzywo - też było by źle ;)
Dzięki za koment. Pozdrawiam

avatar_2295
2012-06-01 16:25:32
pouln
Komentarz edytowany przez użytkownika
Zgloś do moderacji
Odnośnie cieni to na wielu oficjalnych zdjęciach z nasa też ich nie ma ;))) lub padają w zupełnie innych kierunkach i nikt problemu nie robi - zwolennicy "Apollo Hoax" wiedzą o co chodzi.
Tak z dzisiaj...
http://odkrywcy.pl/kat,111402,title,NASA-martwi-sie-o-swoj-sprzet-pozostawiony-na-Ksiezycu,wid,14532452,wiadomosc.html
Skoro boją się że prywatne firmy które wyślą sondy okurzą im sprzęt i zabraniają się zbliżać bliżej niż 2km - to jakim cudem przy ich własnym lądowaniu (Apollo 11) na wielu fotkach wszystko jest czyściutkie jak w laboratorium, nawet płozy lądownika oddalone od silnika o parę metrów ;)

avatar_743
2012-06-01 18:40:59
akci aff
Zgloś do moderacji
Mnie się podoba ta kosmiczna opowieść,
żadne rażące niedoróbki w oko mi nie wchodzą, tudzież w pełni mam satysfakcję z podziwiania obrazu, oraz Autora fantazji,
publikuj... :)

avatar_1219
2012-06-01 20:55:56
kerim
Zgloś do moderacji
Publikuj

avatar_573
2012-06-01 21:12:31
mariano_80
Zgloś do moderacji
Ja tez dam Taka
avatar_2295
2012-06-02 01:24:08
pouln
Zgloś do moderacji
Taki Delay ;)

avatar_138
2012-06-01 21:21:29
fotonmatic
Zgloś do moderacji
jak pochłania to publikuj ;)

avatar_573
2012-06-01 21:48:28
mariano_80
Zgloś do moderacji
Moj głos x4 :-)

avatar_3150
2012-06-02 02:04:22
ader
Zgloś do moderacji
To wizja autora. I mi się podoba:)

avatar_4003
2012-06-02 12:49:04
kmiaskowski
Zgloś do moderacji
Chciałbym napisać analizę zdjęcia, próbowałem znaleźć oryginał w sieci, ale nie trafiłem. Mógłbyś - autorze - podzielić się zdjęciem, z którego powstał ten fotomontaż?
avatar_2295
2012-06-02 12:54:59
pouln
Zgloś do moderacji
Zlepek stock`ów z klilku misji Apollo, osobno astronauci, pojazd, wzgórza, podłoga "ziemska", droga mleczna, monolith narysowany. Pozdrawiam

avatar_2295
2012-06-02 17:03:16
pouln
Zgloś do moderacji
Kapitalna analiza! Czytalem z wielka przyjemnoscia.
Dziekuje.

avatar_2295
2012-06-02 18:50:20
pouln
Komentarz edytowany przez użytkownika
Zgloś do moderacji
mikolyo - to portal foto, a nie matematyczny, ale oK z racji że perspektywa to zagadnienie foto więc ;)
Jeśli idący astronauta który do "obeliska" ma jeszcze kawałek drogi mierzy z plecakiem ~1.80m to w porównaniu z nim obiekt jest dość dużym "klockiem lego" bo mierzy ponad 20m wysokości.
Tak podparcie Kubrickiem jest, jest też Apollo Hoax,... i m.in. dlatego jest "upstrzone" niebo, nie wszyscy muszą rozumieć tą krótką serię ;) mam tego pełną świadomość, ale żeby matematkę podpinać?
avatar_2295
2012-06-02 19:06:14
pouln
Zgloś do moderacji
ps. cieszy mnie niezmiernie taki bardzo wybalansowany odbiór (za, przeciw) bo potwierdza to pewną sprzeczną zależność pomiędzy symboliką znaną - tą która jest przyswajalna automatycznie i tą którą trzeba sobie samemu dopowiedzieć, wykreować, ale to już dla zrozumienia bywalców w temacie :)

avatar_304
2012-06-02 23:02:09
l_leon
Zgloś do moderacji
Mikolo jest wspanialym artysta, majacym wielki dorobek..., ale mam wrazenie , ze troszeczeke autorze nacisnales mu na odcisk. wydaje mi sie , ze to dobrze... to znaczy , ze Twoja praca ma to znaczenie.
Nie wiem czy istnieje cos takiego jak "zasady proporcji, czy budowy obrazu) wydaje mi sie , ze jest to bardzo indywidualna rzecz.
Dla kogos, kto nawet w malym stopniu lizna tematu Twoja "sklejka" ma duzy przekaz.
Dla mnie ma!
pozdrawiam

avatar_2295
2012-06-03 00:14:37
pouln
Zgloś do moderacji
dobra, do kontry, bo dyskusja jest ;)

avatar_916
2012-06-03 21:56:22
wibednar
Zgloś do moderacji
hej!! Autorze analizy, a gdzie Twoje zdjęcia??
bo cofnę polecam! ;)

avatar_1260
2012-06-06 15:57:10
scots aff
Zgloś do moderacji
Iron Sky...?:)
avatar_2295
2012-06-06 16:46:42
pouln
Zgloś do moderacji
Raczej nie ;))

avatar_3606
2012-07-18 14:26:47
marry
Zgloś do moderacji
kiepski fotomontaż...
avatar_2295
2012-07-18 15:13:44
pouln
Zgloś do moderacji
Chętnie się czegoś doucze ;)